Trwa ładowanie...

Premier Beata Szydło na terenach zniszczonych przez nawałnice

Po południu premier Beata Szydło uda się na tereny zniszczone przez nawałnice w województwie pomorskim. Z kolei minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek wojewody pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom gminy Rytel. W miniony weekend, w wyniku wichur w Polsce zginęło 6 osób, a ok. 50 zostało rannych.

Premier Beata Szydło na terenach zniszczonych przez nawałniceŹródło: PAP, fot: Roman Jocher
d15lax7
d15lax7

Narada premier z rządem

Premier Beata Szydło uda się po południu na tereny zniszczone przez nawałnice w województwie pomorskim w miniony weekend - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Rafał Bochenek. Szefowa rządu na godz. 10.30 zwołała też naradę z ministrami w związku z sytuacją kryzysową po nawałnicach.

W spotkaniu będą uczestniczyli szefowie resortów zaangażowanych w akcję ratunkową na terenach dotkniętych przez żywioł: ministerstwa infrastruktury i budownictwa, obrony narodowej, MSWiA, rodziny, pracy i polityki społecznej, finansów, zdrowia, energii, rolnictwa i środowiska.

Niebezpieczna sytuacja pogodowa w Polsce

Jak wyjaśnił rzecznik rządu, odprawa ma służyć m.in. ocenie i analizie dotychczas podjętych działań. - Od soboty premier Beata Szydło jest w nieustannym kontakcie z wojewodami i służbami pracującymi na miejscu tragicznych wydarzeń - podkreślił Bochenek. Poinformował jednocześnie, że zgodnie z decyzją premier, zaraz po sobotniej naradzie sztabu kryzysowego w Gdańsku, zostały uruchomione środki finansowe na wsparcie dla poszkodowanych samorządów.

d15lax7

- Skierowano także dodatkowe siły do pracy w rejony zniszczone przez żywioł - powiedział rzecznik rządu.

MON przychodzi z pomocą

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek wojewody pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy mieszkańcom gminy Rytel - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek rzeczniczka MON mjr Anna Pęzioł - Wójtowicz.

Do użycia podczas akcji kryzysowej, oprócz żołnierzy, zostaną skierowane również samochody ciężarowo-terenowe, łodzie, spycharki oraz specjalistyczne maszyny inżynieryjne.

d15lax7

Jak dodała rzeczniczka, wojsko jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Pęzioł-Wójtowicz podkreśliła, że przedstawiciele wojska biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy.

Na skutek nawałnic zginęło 6 osób

W weekend strażacy interweniowali ponad 15 tys. razy. Dodatkowo w poniedziałek do godziny 20. w Polsce odnotowano około 700 interwencji związanych z usuwaniem skutków burz i silnego wiatru. Najtrudniejsza sytuacja była w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i pomorskim.

PAP/Dominik Kulaszewicz
Źródło: PAP/Dominik Kulaszewicz, fot: Dominik Kulaszewicz

W wyniku nawałnic zginęło 6 osób, pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce, a około 50 zostało rannych. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych.

W poniedziałek MSWiA poinformowało, że minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przyznaniu pieniędzy rodzinom poszkodowanych w nawałnicach. Łączna kwota, która będzie wypłacona to prawie 31 mln zł. Środki te trafią do ponad 6 tys. rodzin.

d15lax7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15lax7