Trwa ładowanie...

Premier: musimy się solidarnie nauczyć lepszej utylizacji śmieci

Musimy się solidarnie nauczyć niszczenia i utylizacji śmieci, a także lepszego ich wykorzystywania - przekonywał w piątek premier Donald Tusk.

Share
Premier: musimy się solidarnie nauczyć lepszej utylizacji śmieciŹródło: WP.PL
d23iqjn

Szef rządu na konferencji prasowej w Brukseli, gdzie uczestniczy w szczycie UE mówił, że we wszystkich państwach europejskich, gdzie przeprowadzono rewolucję śmieciową początki były bardzo trudne i powodowały irytację ludzi.

Premier przypomniał, że według badań wyraźna większość Polaków popiera założone skutki ustawy śmieciowej, czyli intensywniejszą segregację śmieci i większy stopień utylizacji.

- Większa odpowiedzialność gmin za śmieci plus inwestycje w ich utylizację powinny przynieść względnie szybko pozytywne efekty. Zdaję sobie sprawę jak ludziom ciężko jest zaakceptować, że tego typu zmiany, czyli prawdziwa rewolucja śmieciowa, wymaga jednak wysiłku i trochę pieniędzy od każdego z nas - podkreślał.

d23iqjn

Wyjaśniał, że właśnie dlatego samorządy w niektórych przypadkach, szczególnie, jeśli chodzi o śmieci niesegregowane, będą oczekiwały większych płatności za wywóz odpadów.

- Musimy wziąć kawałek odpowiedzialności za niszczenie tych śmieci, za utylizację, za lepsze wykorzystanie tych śmieci, musimy się jakoś tego wszyscy solidarnie nauczyć - powiedział Tusk.

1 lipca samorządy przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Na 2479 gmin w Polsce, 1763 podpisało już umowy na odbiór i zagospodarowywanie odpadów komunalnych. Kolejnych 499 wyłoniło wykonawców i obecnie przygotowywane są odpowiednie umowy. 195 samorządów jest jeszcze w trakcie postępowań przetargowych.

d23iqjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23iqjn
d23iqjn