Trwa ładowanie...
d3m74ll

Premier na szczycie Grupy Wyszehradzkiej; będzie list ws. wzrostu gosp. w UE

21.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk udaje się w piątek do Pragi, gdzie weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy Grupy, przed szczytem UE, zadeklarują...

d3m74ll
d3m74ll

21.06. Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk udaje się w piątek do Pragi, gdzie weźmie udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Przywódcy Grupy, przed szczytem UE, zadeklarują wsparcie dla działań na rzecz wzrostu gospodarczego.

Spotkanie w Pradze będzie m.in. okazją do przygotowania się do obrad najbliższej Rady Europejskiej, które odbędą się 28 i 29 czerwca w Brukseli.

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier wystosują wspólny list do przewodniczących Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w którym zadeklarują wsparcie dla działań na rzecz polityki wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i konkurencyjności gospodarczej UE.

Komisja Europejska chce, by na szczycie 28-29 czerwca przywódcy unijni podjęli konkretne zobowiązania w kierunku unii gospodarczej i bankowej.

d3m74ll

Spotkanie będzie też okazją do podsumowania działań w trakcie przewodnictwa Czechów w Grupie Wyszehradzkiej, a także omówienia planów na kolejny rok. Od 1 lipca przez rok pracami grupy będzie kierowała Warszawa.

Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Premiera szef rządu przedstawi w Pradze program polskiego przewodnictwa.

Działania naszej prezydencji w Grupie będą koncentrowały się na sprawach unijnych, głównie na negocjacjach wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020 oraz na polityce spójności.

W zeszłym tygodniu wiceszef MSZ Janusz Cisek mówił w Senacie, że jednym z głównych zadań polskiej prezydencji będzie wypracowanie wspólnego stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej w negocjacjach nad europejskim budżetem na lata 2014-2020. Chodzi m.in. o działania na rzecz utrzymania polityki spójności w jak największym wymiarze.

d3m74ll

Dla naszego przewodnictwa istotnymi sprawami będą też: bezpieczeństwo energetyczne, zapewnienie szerokiego wsparcia politycznego dla projektu budowy korytarza gazowego Północ-Południe, podjęcie tematu wydobycia gazu łupkowego, rozwój współpracy państw Grupy w zakresie energetyki jądrowej, a także bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej.

Podczas spotkania w stolicy Czech premierzy czterech państw przyjmą też wspólne oświadczenie na temat kończącej się prezydencji czeskiej w Grupie.

Premierzy omówią również najważniejsze sprawy z agendy unijnej, w tym bezpieczeństwo energetyczne oraz kwestie rynku wewnętrznego UE i konkurencyjności.(PAP)

stk/ mok/ ura/ asa/

d3m74ll
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m74ll