Trwa ładowanie...

Premier ponownie rozmawia z górnikami

Jak ratować kopalnie? Premier Donald Tusk ponownie rozmawia w Warszawie z przedstawicieli górniczych związków zawodowych. Górnicy mówią już wprost: chcemy konkretów. Spotkania odbywają się cyklicznie od trzech miesięcy w związku z trudną sytuacją branży

Premier ponownie rozmawia z górnikamiŹródło: AFP, fot: John Macdougall
dv2p5n6
dv2p5n6

.

Marek Mnich, szef Solidarności 80, przed spotkaniem mówił dziennikarzom, że cierpliwość górników powoli się kończy i dziś oczekują od premiera konkretów. "Podejrzewamy, że próbuje się nas uśpić" - dodał.

Marek Mnich uważa, że kopalnie powinny zostać wpisane na listę strategicznych spółek skarbu państwa. Jak podkreślił, plany bezpieczeństwa energetycznego państwa tworzone są nawet do 2050 roku. "Mamy podstawy ku temu, żeby domniemać, że próbuje się wyragać górnictwo z tych strategicznych rozwiązań" - mówił Marek Mnich.

Pod koniec lipca Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że w tylko ciągu pierwszych 5 miesięcy tego roku na hałdach pozostawało 8 milionów ton niesprzedanego węgla, a branża odnotowała 631 milionów złotych straty. I to w sytuacji, gdy kopalnie zmniejszają wydobycie Do końca maja górnicy uzyskali 29 mln ton surowca, czyli o 6 procent mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Dodatkowo w ciągu pierwszych pięciu miesięcy Polacy sprowadzili prawie 5 milionów ton węgla, z czego 68 proc. z Rosji.

dv2p5n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2p5n6