Premier Tusk rozmawiał z Norwegami o gazie łupkowym

O kwestiach energetycznych, wydobyciu gazu łupkowego, sytuacji na Białorusi rozmawiali szefowie rządów Polski i Norwegii, Donald Tusk i Jens Stoltenberg - podało Centrum Informacyje Rządu.

Premier Tusk rozmawiał z Norwegami o gazie łupkowym
Źródło zdjęć: © PAP

26.02.2011 | aktual.: 27.02.2011 00:16

O kwestiach energetycznych, wydobyciu gazu łupkowego, sytuacji na Białorusi rozmawiali szefowie rządów Polski i Norwegii, Donald Tusk i Jens Stoltenberg - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Głównym tematem dyskusji były kwestie energetyczne, w tym szczególnie konieczność dywersyfikacji dostaw gazu. Podczas rozmowy pojawił się temat budowy gazociągu Skanled oraz osi gazowej północ-południe, której stworzeniem zainteresowane są kraje Grupy Wyszehradzkiej i współpracujące z nią państwa - głosi komunikat.

Szczegóły dotyczące kooperacji polsko-norweskiej mają być omawiane podczas planowej na czerwiec wizyty premiera Norwegii w Polsce.

Połączenia gazowe Północ-Południe to korytarz od bałtyckiego gazoportu LNG w Świnoujściu, przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry po Chorwację, obejmujący wiele interkonektorów dwustronnych lub narodowych gazociągów już istniejących, bądź będących na różnym etapie planowania lub budowy. Należy on do priorytetowych projektów Unii Europejskiej.

Jak podało CIR, wśród innych tematów rozmowy pojawiły się kwestie dotyczące m.in. konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla, korzyści płynących dla Polski z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 oraz możliwości wydobycia w Polsce gazu łupkowego.

Państwowy Instytut Geologiczny szacuje, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego; Amerykanie oceniają, że może to być nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Rozpoznanie trwa obecnie w dwóch miejscach. Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight (ściśniętych) oraz łupkowych, jest trudniejszy w wydobyciu od gazu ze złóż konwencjonalnych.

Premierzy - według komunikatu - dyskutowali także o sytuacji na Białorusi i pobycie polskich żołnierzy w Afganistanie. Podczas pobytu w Norwegii polski premier spotkał się również z królem Haraldem V.

Donald Tusk na zaproszenie Jensa Stoltenberga obserwował zmagania polskich sportowców na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym. Premier kibicował Justynie Kowalczyk, która zdobyła srebro w biegu łączonym na 15 km, oraz Adamowi Małyszowi - brązowemu medaliście w konkursie skoków na średniej skoczni.

Źródło artykułu:PAP
gaz łupkowyenergetykawizyta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)