Trwa ładowanie...
dbz7wdu
26-01-2017 18:45

Premier z szefami ME i MIB: priorytety to nowoczesne górnictwo i program mieszkaniowy (opis)

Reforma górnictwa tak, by od 2018 r. stało się nowoczesne oraz rozwój programu infrastrukturalnego w tym programu Mieszkanie plus - to priorytety jakie premier Beata Szydło wyznacza ministrom energii oraz infrastruktury i budownictwa.

dbz7wdu
dbz7wdu

Szefowa rządu w ramach przeglądu resortów, w czwartek rozmawiała z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i szefem resortu infrastruktury Andrzejem Adamczykiem.

Premier na konferencji prasowej wyjaśniła, że spotkanie z szefami tych dwóch resortów skupiło się na kwestiach przyszłych inwestycji. "Obydwa resorty mają za zadanie realizację bardzo ambitnych inwestycji, które postawiliśmy sobie w programie rozwoju gospodarczego rządu PiS" - zaznaczyła.

Szydło jako główny priorytet dla ministra energii wskazała reformę górnictwa, tak by było w przyszłości "mocną gałęzią polskiej gospodarki" i stanowiło podstawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Ma być górnictwem nowoczesnym, opartym o nowoczesne technologie, dające miejsca pracy, dające bezpieczeństwo dla Śląska" - podkreśliła.

dbz7wdu

Oceniając dotychczasową pracę Tchórzewskiego powiedziała, że rozpoczął on proces reform tego sektora, które "przynoszą dobre rezultaty". "Umówiliśmy się z panem ministrem Tchórzewskim, że do końca tego roku te podstawowe reformy zostaną zakończone i rok 2018 to już będzie rok, w którym zacznie się rozwijać nowoczesne polskie górnictwo" - zaznaczyła premier. Wskazała tu m.in. na plany zgazowania węgla.

Szef resortu energii zapowiedział na konferencji rozpoczęcie pilotażowego programu na projekt i budowę pierwszej w Europie elektrowni opartej o tzw. technologie czystego węgla (zgazowania węgla). Inwestycja miałaby powstać przy lubelskiej kopalni węgla kamiennego Bogdanka.

Minister Tchórzewski przypomniał, że stojące przed nim zadanie restrukturyzacji polskiego górnictwa było trudne, a jak niektórzy nawet mówili - niemożliwe.

Podkreślił, że z końcem kwietnia ub. roku wystartowała Polska Grupa Górnicza, w tym czasie trwały też zakończone sukcesem negocjacje z Komisją Europejską ws. notyfikacji programu pomocowego dla branży.

dbz7wdu

PPG - jak zaznaczył szef ME - miała osiągnąć zysk z końcem kwietnia 2017 r., a osiągnęła go od października ub. roku. Jej zysk za trzeci kwartał przekroczył 100 mln zł.

Jako przykład sukcesu restrukturyzacji górnictwa Tchórzewski podał przypadek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która - jak mówił - była w tragicznej sytuacji i groziła jej upadłość. Dowodem na to - zdaniem ministra - był wzrost cen akcji JSW nawet do 80 zł w maksymalnym punkcie, by ustabilizować się na poziomie 60 zł.

"Widać wyraźnie, że to nie kilkanaście, kilkadziesiąt, ale kilkaset procent wzrostu wartości" - przekonywał Tchórzewski.

dbz7wdu

Premier Beata Szydło jako priorytety dla ministerstwa infrastruktury wyznaczyła inwestycje infrastrukturalne (drogowe i kolejowe) oraz kontynuację programu Mieszkanie plus.

"Pan minister Adamczyk ma właściwe jedno zadanie: zadanie polegające na konsekwentnym, skutecznym wydawaniu pieniędzy unijnych i realizowaniu inwestycji" - podkreśliła premier.

Oceniając dotychczasową pracę Adamczyka powiedziała, że do tej pory kierowany przez niego resort świetnie sobie z tym radzi.

dbz7wdu

"My stawiamy sobie takie cele, że te wszystkie środki, które zostały przeznaczone w tej perspektywie finansowej na inwestycje kolejowe, będą zrealizowane" - zadeklarowała premier.

Minister Adamczyk poinformował, że w ramach obecnej perspektywy budżetowej UE ministerstwo podpisze w tym roku umowy na inwestycje kolejowe za 30 mld zł, a w 2018 r. - za ok. 8-10 mld zł. Według ministra w tym roku jego resort rozpisze przetargi na prace na kolei warte ok. 18 mld zł.

Ważnym zadaniem dla ministerstwa mają być też inwestycje drogowe, w tym dwa duże projekty: Via Carpathia oraz Via Baltica.

dbz7wdu

Adamczyk poinformował, że w ub.r. oddano do użytku ok. 125 km dróg krajowych o wartości 5,7 mld zł. W 2017 r. planowane jest oddanie do użytku 393,4 km za 14 mld zł.

"W 2016 r. Ministerstwo podpisało umowy na budowę 264 km dróg ekspresowych za 10,5 mld zł. W tym roku podpiszemy umowy na budowę 579 km dróg za 24 mld zł" - podał Adamczyk. Dodał, że w 2016 r. jego resort rozpisał przetargi na inwestycje drogowe wartości o 3,4 mld zł, a w 2017 r. zostaną rozpisane przetargi na prace o wartości ok. 15,7 mld zł. W ramach obecnej unijnej perspektywy budżetowej realizowane są prace drogowe o wartości ponad 50 mld zł.

Priorytetem dla ministra Adamczyka będzie też program Mieszkanie plus. Szydło przypomniała, że pilotażowy program już ruszył. Zaczynają powstawać też pierwsze mieszkania. "To jest ten najważniejszy priorytet dla ministra Adamczyka" - oceniła premier.

dbz7wdu

Szef resortu infrastruktury zapewnił na konferencji, że realizacja tego programu przebiega zgodnie z harmonogramem.

"Pilotaż, który jest realizowany powoduje, że praktycznie kilkanaście tys. mieszkań jest praktycznie zakontraktowanych. W dwóch miejscach trwa realizacja inwestycji mieszkaniowych a prawdopodobnie pod koniec roku pierwsze mieszkania z pilotażu zostaną oddane do użytku" - dodał.

Adamczyk zwrócił uwagę, że Mieszkanie plus, to też wsparcie dla samorządów, które pozwoli inwestować im w budownictwo komunalne i społeczne.

"To także rozwiązania prawne, które uruchomią potencjał spółdzielni mieszkaniowych w realizacji mieszkań, to też możliwości w zakresie odkładania oszczędności na mieszkania na rynku wtórnym i pierwotnym" - wymienił.

Minister zapowiedział ponadto, że proces legislacyjny w przypadku Narodowego Programu Mieszkaniowego powinien zostać zakończony do połowy tego roku.

Adamczyk przypomniał ponadto na konferencji, że jego resort przygotował projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który ma zlikwidować "inwestorski tor przeszkód" i ułatwić realizację inwestycji budowlanych i mieszkaniowych. Zapowiedział rozpoczęcie debat na temat Centralnego Portu Lotniczego oraz kolei dużych prędkości.

Premier Beata Szydło zainaugurowała przegląd resortów 18 stycznia. Jego celem jest wyznaczenie nowych kierunków działań rządu.

W ubiegłym tygodniu szefowa rządu spotkała się z ministrami: obrony narodowej Antonim Macierewiczem, spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem, rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską, zdrowia Konstantym Radziwiłłem, sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz z koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim.

W tym tygodniu rozmowy odbyły się już z wicepremierem, ministrem finansów i rozwoju Mateuszem Morawieckim, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Henrykiem Kowalczykiem, szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, minister edukacji Anną Zalewską, wicepremierem oraz ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem, ministrem sportu Witoldem Bańką.

dbz7wdu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbz7wdu