Trwa ładowanie...

Prezerwatywy mogą zdrożeć. Podwyżka podatku nie podniesie jednak cen smoczków

Do 23 proc. wzrośnie VAT na prezerwatywy, przeciwsłoneczne okulary i suplementy diety.

Prezerwatywy mogą zdrożeć. Podwyżka podatku nie podniesie jednak cen smoczkówŹródło: 123RF.COM
d31hnou
d31hnou

Od grudnia 2017 r czekają nas podwyżki cen. Koniec bowiem z obniżonym VAT-em na niektóre produkty medyczne i farmaceutyczne - pisze "Gazeta Prawana". Chodzi o cysteinę i cystynę oraz ich pochodne. Są one stosowane w popularnych suplementach diety.

Jak zauważa "Gazeta Prawna", VAT wzrośnie również w wyrobach gumowych, które nie mają statusu wyrobu medycznego - mowa np. o prezerwatywach. Może się więc okazać, że ten środek antykoncepcyjny od grudnia będzie droższy. Podwyżka jednak nie obejmie np. osłonek antykoncepcyjnych - czytamy dalej.

Wbrew doniesieniom z lipca, wyższy VAT nie obejmie również dziecięcych smoczków. W ich przypadku wciąż będzie obowiązywał 8 proc. próg podatkowy.

Ministerstwo Finansów bierze się za restauracje. Optymalizacji podatkowej mówi "nie"

Obniżona stawka nie zostanie podniesiona także dla soczewek w okularach korekcyjnych. W każdych innych, np. soczewkach stosowanych do okularów przeciwsłonecznych VAT wzrośnie już do 23 proc.

Podwyżka VAT z 8 do 23 proc. na niektóre wyroby medyczne ma dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej i wyroku Trybunału Sprawiedliwości.

d31hnou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hnou