Prezes BOŚ: Chcemy zwiększać udział kredytów proekologicznych w portfelu
Warszawa, 17.12.2015 (ISBews) - Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), specjalizujący się we wspieraniu rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii, zamierza zwiększać odział kredytów na ten cel w kolejnych latach, poinformował ISBnews prezes Dariusz Daniluk. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu się banku w przedsięwzięcia z szeroko pojętej gospodarki niskoemisyjnej, m.in. w inwestycje z zakresu efektywności energetycznej, finansowanie rozwoju sektora OZE - w tym zarówno farm wiatrowych, jak i małych instalacji prosumenckich.
"BOŚ od lat wspiera rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, prowadząc równocześnie działania promujące zieloną energetykę. Jesteśmy bardzo mocno widoczni na polu przedsięwzięć z zakresu energetyki wiatrowej, a co piąta farma jest finansowana przez BOŚ" - powiedział Daniluk w rozmowie z ISBnews.
Prezes dodał, że w ciągu 10 lat bank udzielił finansowania na budowę instalacji o łącznej mocy 1 GW. Tymczasem wszystkie elektrownie wiatrowe w Polsce mają moc ok. 5 GW.
"Uczestniczymy też, jako jedyna instytucja finansowa w Polsce, w realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) programie 'Prosument', finansującym instalacje osób fizycznych, które chcą i potrafią korzystać z odnawialnych źródeł energii" - wskazał prezes.
Daniluk zapewnił, że BOŚ będzie zaangażowany również w rozpoczynającej się drugiej edycji tego programu. Dodatkowo, przy wykorzystaniu środków NFOŚiGW, funduszy wojewódzkich, jak i środków własnych banku, będzie nadal finansował różnego rodzaju projekty związane z efektywnością energetyczną.
"Współpracujemy także na tym polu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy. Mamy również bogate doświadczenia we współfinansowaniu projektów korzystających z funduszy unijnych" - podkreślił.
Prezes wyliczył, że w puli wszystkich kredytów udzielanych przez bank udział kredytów proekologicznych wynosi 32%, a w samym obszarze korporacyjnym jest to już ponad 45%. W grę wchodzą nie tylko przedsięwzięcia z obszaru odnawialnych źródeł energii i ochrony atmosfery, ale również innowacyjnych technologii, modernizacji parku maszynowego czy wymiany starych instalacji na nowe.
"Trend wzrostu udziału tych kredytów w naszym portfelu jest wznoszący i myślę, że powinniśmy go utrzymać. Są jednakże pewne niepewności dotyczące stabilności regulacji, czekamy np. na system aukcyjny, co ustabilizuje warunki dla inwestorów, niemniej mamy unikalną kompetencję, posiadamy bogatą ofertę oraz jesteśmy sprawni jako organizacja, więc na brak klientów nie będziemy narzekać" - podsumował Daniluk.
W środę BOŚ za działania, które podejmuje w ramach promocji i finansowania przedsięwzięć proekologicznych i zaangażowania na polu społecznej odpowiedzialności biznesu został przez Giełdę Papierów Wartościowych (GPW)
włączony do indeksu Respect, skupiającego spółki zarządzane w sposób odpowiedzialny i zrównoważony oraz mocno akcentującego ich atrakcyjność inwestycyjną.
Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym akcjonariuszem BOŚ Banku jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.
Lesław Kretowicz
(ISBnews)