Prezes KW: mamy koncepcję skąd wziąć środki na wypłaty

Kompania Węglowa ma koncepcję pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie do połowy roku - w tym na wypłaty wynagrodzeń. Według władz KW nie starczy jednak na wypłatę tzw. czternastki za ub. rok; spółka będzie prosiła związki o zgodę na wypłatę tego zobowiązania w ratach.

19.01.2015 16:35

"Jeśli chodzi o wypłaty, mamy (środki - PAP). Jest kwestia czternastki - podjąłem wstępne rozmowy, to nie są jeszcze negocjacje Do końca lutego mamy koncepcję czy wręcz transakcję, która spowoduje, że będziemy mieli płynność. Kolejny etap to jest maj, czerwiec - też mamy tu pomysł czy pewną koncepcję" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes KW Krzysztof Sędzikowski, odpowiadając na pytanie o środki na wypłatę wynagrodzeń w najbliższych miesiącach.

Jak zaznaczył, tzw. czternastka jest zobowiązaniem spółki wobec pracowników. Zapewnił, że zostanie ono wypłacone.

"Będę prosił, czy rozmawiał ze związkami zawodowymi o rozłożenie na raty, ponieważ nie mamy pieniędzy na czternastki i nie bardzo jest na to źródło. Ale jest możliwość rozłożenia czternastki na raty. Chcemy pokazać pracownikom, że ta czternastka nie jest zagrożona" - zapewnił prezes KW. "Na pewno pierwszą ratę wypłacimy w terminie, który jest planowany" - dodał.

Dopytywany o źródła finansowania bieżącej działalności, w tym wypłat wynagrodzeń, Sędzikowski wyjaśnił, że pierwsze z nich to środki ze sprzedaży nowej, zawiązywanej przez Węglokoks spółce (tzw. Nowej Kompanii Węglowej)
czterech kopalń rybnickich. Będzie to pierwszy etap tworzenia Nowej Kompanii Węglowej, której 100 proc. udziałów będzie miał jeszcze wówczas Węglokoks.

Sędzikowski wskazał, że wyceny tych zakładów są już zaawansowane, podobnie zaawansowane mają być rozmowy ws. ich sprzedaży.

Źródłem środków na działalność w kolejnym etapie zakładanej restrukturyzacji KW - do połowy roku - ma być sprzedaż Nowej Kompanii Węglowej kolejnych siedmiu obecnie planowanych do tego zakładów. Wówczas akcjonariat Nowej Kompanii Węglowej ma być już poszerzony o nowych inwestorów i to oni - wraz z Węglokoksem - mają sfinansować zakup od KW drugiej transzy kopalń.

Zgodnie z sobotnim porozumieniem między stroną rządową a górniczymi związkami, pozostałe kopalnie KW (Piekary, Brzeszcze, a także - po podziale wcześniejszych zakładów - Makoszowy i Centrum) mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń z perspektywą restrukturyzacji części tych zakładów - tzw. zorganizowanych części przedsiębiorstwa - a następnie pozyskania dla nich inwestorów lub tworzenia z nich spółek pracowniczych. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)