Trwa ładowanie...
d29ocmb

Prezes LW Bogdanka: Nie należy oczekiwać szybkiego odbicia cen węgla

Warszawa, 23.03.2016 (ISBnews) - Nic nie wskazuje, by na rynku węgla do 2017 r. nastąpiło radykalne odbicie cen, uważa prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka Zbigniew Stopa.

Share
d29ocmb

"Oczywiście oczekiwalibyśmy wzrostu, natomiast nic nie wskazuje, że nastąpi jakieś radykalne odbicie przynajmniej do 2017 r." - powiedział Stopa podczas czatu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII).

Jego zdaniem zaobserwowane minimalne odbicie cenowe wynika z faktu ograniczenia wyprzedaży węgla ze zwałów przez Kompanię Węglową, a sytuacja jest nadal trudna ze względu na nadpodaż. Trudno jest ocenić, jak długo będzie się ona utrzymywała.

"Będzie to można ocenić dopiero po ostatecznym ukształtowaniu się docelowego modelu funkcjonowania górnictwa w Polsce, nad którym rząd aktualnie pracuje" - powiedział prezes.

Podkreślił jednak, że popyt na węgiel będzie się w Polsce utrzymywał mimo wzrostu udziału źródeł odnawialnych w miksie energetycznym.

d29ocmb

"Tendencja przechodzenia energetyki na OZE jest nieunikniona, ale biorąc pod uwagę, że polska energetyka oparta jest na węglu w ponad 80%, to długo wytwarzanie energii w Polsce oparte będzie o ten surowiec. Przewiduje to również obowiązująca Polityka Energetyczna Państwa. Zużycie węgla powinno zostać na podobnym poziomie ilościowym, przy wzroście produkcji energii z innych źródeł, w tym odnawialnych" - powiedział Stopa.

LW Bogdanka miała na koniec 2015 r. 14,4% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 22,5% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

d29ocmb

Podziel się opinią

Share
d29ocmb
d29ocmb