Trwa ładowanie...
d3cnc3k

Prezes NBP chce aby NBP, KNF i MF wspólnie uzgadniały politykę makrostabilnościową

13.11. Ożarów Mazowiecki (PAP) - Prezes NBP Marek Belka poinformował, że w ramach planowanego utworzenia Rady ds. Ryzyka Systemowego, bank centralny wspólnie z Komisją Nadzoru...

Share
d3cnc3k

13.11. Ożarów Mazowiecki (PAP) - Prezes NBP Marek Belka poinformował, że w ramach planowanego utworzenia Rady ds. Ryzyka Systemowego, bank centralny wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego i Ministerstwem Finansów będzie uzgadniał politykę makrostabilnościową w Polsce.

"Skuteczność polityki makrostabilnościowej wymaga zaangażowania wielu instytucji publicznych, stąd propozycja powołania w Polsce Rady Ryzyka Systemowego, która w tej chwili jest na etapie konsultacji międzyresortowych. Taka Rada byłaby miejscem wspólnego uzgadniania polityki makrostabilnościowej przez najważniejsze instytucje w tym zakresie, czyli bank centralny, MF i KNF" - powiedział Belka podczas konferencji naukowej.

"Oczywiście tam jest rola dla innych instytucji, ale te trzy odgrywają tutaj absolutnie istotną rolę" - dodał.

Szef banku centralnego poinformował również, że z punktu widzenia NBP w polityce makrostabilnościowej kluczowe jest utrzymanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu z niską i stabilną inflacją.

d3cnc3k

"Z perspektywy banku centralnego polityka makrostabilnościowa ma za zadanie utrzymywanie gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu, czyli na ścieżce niskiej i stabilnej inflacji. Kontrola krótkoterminowych stóp procentowych nie musi być jedynym instrumentem realizacji tego celu, narzędzia polityki makroostrożnościowej, podobnie jak zmiany stóp wpływają na koszt zaciągania kredytu, ale są bardziej elastyczne, mogą dotyczyć wybranej branży np. rynku hipotecznego, a nie całej gospodarki" - powiedział Belka.

"Poza tym polityka makrostabilnościowa daje możliwość modyfikowania skutków polityki pieniężnej" - dodał.

"Jakie są warunki skuteczności polityki makrostabilnościowej? Otóż przede wszystkim ta polityka musi mieć w swojej domenie instrumenty, które dotychczas były traktowanie jako instrumenty nadzoru mikroostrożnościowego, ale używane w innym celu" - podkreślił.

Resort finansów poinformował w poniedziałek PAP, że przygotowywany projekt ustawy o nadzorze makroostrożnościowym, który ma na celu ustanowienie Rady ds. Ryzyka Systemowego, jest obecnie w konsultacjach wewnątrzresortowych. Ustawa powinna wejść w życie do 1 lipca 2013 roku. (PAP)

bg/ jtt/

d3cnc3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cnc3k