Trwa ładowanie...
d3bt7of

Prezes PGNiG: Socjalizacja kosztów terminala LNG to rozwiązanie realne

Warszawa, 06.11.2015 (ISBnews) - Socjalizacja kosztów terminala LNG w Świnoujściu to rozwiązanie możliwe do przeprowadzenia, a zarazem konieczne, aby terminal był konkurencyjny, uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Mariusz Zawisza.

Share
d3bt7of

"Oczywiście, że widzimy możliwość socjalizacji. Ponieważ to jest terminal zwiększający bezpieczeństwo, to wszyscy musimy się po części na to złożyć" - powiedział Zawisza podczas konferencji prasowej.

Podkreślił, że dzisiejsze stawki są za wysokie i będą uniemożliwiały konkurowanie. Jego zdaniem, przy obecnych stawkach terminal stanie się jedynie iluzorycznym elementem dywersyfikacji.

"Wydaje mi się, że to nie jest kontrowersyjny projekt i mógłby w ciągu kilku miesięcy przejść ścieżkę legislacyjną" - dodał prezes.

d3bt7of

Zawisza zapowiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, że PGNiG złoży do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) projekt socjalizacji kosztów użytkowania terminala LNG w Świnoujściu. Jak tłumaczył, celem proponowanego rozwiązania jest zmniejszenie różnicy pomiędzy kosztem zakupów, a sprzedaży gazu na korzyść polskiej spółki.

Terminal LNG to istotny element systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnymi fizycznym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem, wzmocni fundament naszej niezależności gazowej. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 rocznie i odpowiadać będzie jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Trwa opracowanie studium wykonalności dla rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d3bt7of

Podziel się opinią

Share
d3bt7of
d3bt7of