Prezes UOKiK stanowczo przeciwna połączeniu PGE i Energi
21.07. Warszawa (PAP) - Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodęska-Tomkiel jest zdecydowanie przeciwna ewentualnej fuzji PGE i Energii i zapowiada, że kierowany przez nią Urząd nie wyrazi...
21.07. Warszawa (PAP) - Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodęska-Tomkiel jest zdecydowanie przeciwna ewentualnej fuzji PGE i Energii i zapowiada, że kierowany przez nią Urząd nie wyrazi zgody na taką koncentrację.
"Mówię jednoznacznie, że tak długo, jak ja kieruję urzędem, zgody na tę koncentrację nie będzie. Mamy analizy, które zbijają wszystkie pojawiające się argumenty. Dochodzą do mnie np. sygnały, że w grę wchodziłaby sprzedaż elektrowni w Ostrołęce należącej do Energi. Ale to niczego nie zmienia" - powiedziała w środę w Sejmie Krasnodębska-Tomkiel.
Prezes PGE Tomasz Zadroga przekonuje, że PGE nie ma zamiaru konsolidować PGE z Energą. Gdański koncern energetyczny miałby pozostać odrębnym podmiotem, odpowiedzialnym za budowę elektrowni atomowej.
"Nie chcemy konsolidować PGE i Energi, chcemy zostawić nazwę spółki, siedzibę, chcemy, by Energa była centrum kompetencyjnym dla energetyki jądrowej" - powiedział dziennikarzom Zadroga.
Jednak takie plany PGE nie zmieniają stanowiska UOKiK.
"Nie można się połączyć nie łącząc. W naszej ocenie nie ma zagrożenia, że bez tego połączenia budowa elektrowni atomowej nie byłaby możliwa" - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel.
Kilka dni temu Ministerstwo Skarbu Państwa przesunęło termin składania ofert wiążących na Energę do 16 sierpnia. Pierwotnie resort miał czekać na oferty wiążące do przełomu lipca i sierpnia.
MSP chce sprzedać 82,90 proc. akcji Energi.
Na początku czerwca resort dopuścił pięć firm do due diligence Energi. Chodzi o firmy: CEZ; Elektrownia Połaniec - Grupa GDF Suez Energia Polska; konsorcjum: Kulczyk Holding, GS Global Infrastructure Partners II, L.P., GS Capital Partners VI Fund, L.P.; PGE Polska Grupa Energetyczna; Energetyicky a Prujmyslovy a.s.
Skarb Państwa posiada 100 proc. akcji gdańskiej spółki, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz cieplnej, a także obrotem energią elektryczną. Energa zarządza grupą kapitałową, w której skład wchodzą 44 spółki. (PAP)
pel/ pr/ asa/