Prezydent podpisał nową Ordynację podatkową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek znowelizowaną Ordynację podatkową i ustawę o kontroli skarbowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo ma umożliwić skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.

Prezydent podpisał nową Ordynację podatkową
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Przewidziane w nowych przepisach podatkowych rozwiązania służą wdrożeniu unijnej dyrektywy dotyczącej współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, która zastąpiła poprzednią z 1977 r. Polska wymienia się informacjami podatkowymi z innymi krajami UE od 2004 r.

Według resortu finansów zmiany nie dotyczą bezpośrednio polskich podatników. Mają ułatwić polskiemu fiskusowi dochodzenie należności podatkowych w innych państwach europejskich, a z kolei administracjom podatkowym z innych państw europejskich ułatwienie dochodzenie ich należności w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami wymiana informacji podatkowych obejmie informacje istotne do stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. Wyłączone z niej są informacje objęte przepisami unijnymi odnoszącymi się do współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego, a także dotyczące: składek na ubezpieczenie społeczne, opłaty skarbowej, należności o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeń za usługi użyteczności publicznej.

W ustawie określono też dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich UE przy doręczaniu pism. Zgodnie z nowymi przepisami minister finansów wyznaczy organ, który będzie przekazywał obcym władzom podatkowym wnioski o doręczenie pism, o udzielenie informacji oraz będzie udzielał informacji. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcje te pełni teraz Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

Przepisy pozwolą też, by tzw. upoważnieni przedstawiciele obcej władzy mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszczają też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Nowe przepisy przewidują ponadto prostsze zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych (w różnych krajach), co - zdaniem rządu - powinno przyspieszyć i zwiększyć ich efektywność.

Zmiany wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)