Prezydent podpisał nowelę ustawy o bateriach i akumulatorach

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o bateriach i akumulatorach - poinformowała w poniedziałek prezydencka kancelaria. Nowe przepisy mają ułatwić działalność małym producentom tych urządzeń.

22.09.2014 11:15

Ułatwienia dla małych producentów baterii czy akumulatorów będą obowiązywały, jeśli w danym roku wprowadzą oni na rynek produkty o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg. W przypadku producentów baterii i akumulatorów przemysłowych i samochodowych, łączna masa nie będzie mogła przekroczyć 100 kg.

Przedsiębiorstwa spełniające te warunki będą zwolnione z obowiązków dotyczących zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Ponadto nie będą musiały uiszczać tzw. opłaty produktowej (za wprowadzenie sprzętu na rynek), a także finansować przetwarzania i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

Nowe przepisy przewidują też, że od 2015 r. wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą wpisywani do specjalnego rejestru i będą musieli sporządzać sprawozdania o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. Sprawozdania będą musieli tworzyć także przedsiębiorcy zajmujący się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów. Będą one przekazywane marszałkom województw. W ewidencji baterii i akumulatorów wprowadzanych do obrotu nie trzeba będzie informować o ich liczbie, a jedynie o rodzaju i masie.

Ponadto baterie i akumulatory wprowadzane do obrotu nie będą mogły zawierać więcej niż 0,0005 proc. (wagowo) rtęci.

Od 2017 r. producenci sprzętu zawierającego baterie lub akumulatory zobowiązani będą do takiego jego projektowania, aby zabudowane ogniwa mogły być usunięte przez serwis.

Jak wskazała w komunikacie Kancelaria Prezydenta, zgodnie z danymi o ilości wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów za 2010 r., wyłączenie będzie dotyczyć poniżej 1 proc. wprowadzanych do obrotu baterii i akumulatorów.

Ustawa, z wyjątkami, ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)