Trwa ładowanie...
d2p1bv5

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Warszawa, 28.12.2015 (ISBnews) -   Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, podała Kancelaria Prezydenta. 
Share
d2p1bv5

"Uważam, że nowelizacja ustawy, którą podpisałem, przyczynia się do wzmocnienia pozycji i sytuacji Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział prezydent po podpisaniu nowelizacji podczas spotkania z mediami.

Wyjaśnił, że chodzi o wzmocnienie w znaczeniu odbioru społecznego, ale i w znaczeniu tego, co jest znaczącą rolą Trybunału, czyli orzekania, kierując się względami czysto prawnymi, czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach Kancelarii Prezydenta.
Duda poinformował również, że podjął taką decyzję po analizie tego, co działo się w ostatnim czasie w Sejmie i Senacie i po analizie tych rozwiązań zaproponowanych przez parlament.

Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. wprowadza zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Obejmują one m.in. określenie procedury przedstawiania Prezydentowi RP kandydatów na stanowiska prezesa i wiceprezesa Trybunału, ustalenie rodzajów składów orzekających, przyjęcie zasady, zgodnie którą TK w pełnym składzie orzeka większością 2/3 głosów (pełny skład stanowi co najmniej 13 sędziów Trybunału), określenie terminu, w jakim może odbyć się rozprawa (nie wcześniej niż 3 miesiące, a w przypadku spraw rozpatrywanych w pełnym składzie 6 miesięcy od doręczenia zawiadomień o jej terminie - okresy te mogą być skrócone przez Prezesa TK o połowę), oraz umożliwienie uczestnikowi postępowania wpływu na rozpoznanie sprawy na rozprawie, a nie na posiedzeniu niejawnym (gdy złoży stosowny wniosek), podano w dodatkowej informacji na stronie Kancelarii Prezydenta.

d2p1bv5

"Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. zawiera również regulację dotyczącą wygaśnięcia mandatu sędziego TK - wniosek w tej sprawie zgromadzenia ogólnego sędziów TK składa do Sejmu. Ustawa przewiduje także możliwość wystąpienia przez Prezydenta RP lub ministra sprawiedliwości do Prezesa TK z wnioskiem w sprawie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prezes Trybunału" - czytamy w dokumencie.

Zgodnie z przepisem końcowym ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Sejm uchwalił nowelizację o TK w ubiegłym tygodniu.

(ISBnews)

d2p1bv5

Podziel się opinią

Share
d2p1bv5
d2p1bv5