Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji umowy podatkowej z Baliwatem Guernsey
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy podatkowej między Polską a Baliwatem Guernsey, która dotyczy opodatkowania wynagrodzeń m.in. dyrektorów oraz dochodów artystów i sportowców - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta.
29.04.2014 | aktual.: 29.04.2014 14:28
Jak wskazała Kancelaria we wtorkowym komunikacie, jest to jedna z trzech umów, jakie zostały podpisane między Polską a Baliwatem Guernsey w sprawach podatkowych. "Pozostałe dwie dotyczą: unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym oraz wymiany informacji między Stronami w sprawach podatkowych - ta Umowa weszła w życie 1 listopada 2012 r." - czytamy.
Podpisana ratyfikacja odnosi się do umowy dotyczącej dochodów z pracy najemnej, wynagrodzenia dyrektorów, dochodów artystów i sportowców a także emerytur i rent.
Zgodnie z umową wynagrodzenia pracowników najemnych mieszkających w jednym państwie i zatrudnionych w drugim mogą być opodatkowane w tym drugim kraju, m.in. w sytuacji, w której zatrudnienie trwa dłużej niż 183 dni w okresie 12 miesięcy rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym.
"Jako metoda unikania podwójnego opodatkowania tego rodzaju dochodów, stosowana będzie metoda zaliczenia proporcjonalnego, tzn. że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodów podatnika" - napisano w komunikacie.
Zaznaczono też, że umowa została przygotowana z wykorzystaniem wybranych postanowień Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku. W przypadku Polski odnosi się ona do podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w przypadku Guernsey do podatku dochodowego.
Baliwat Guernsey to terytorium zależne Wielkiej Brytanii. Obejmuje Guernsey i pozostałe Wyspy Normandzkie z wyjątkiem Wyspy Jersey. Kwestią jego obrony oraz spraw zagranicznych zajmuje się Wielka Brytania, a sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami - lokalne władze. Guernsey nie należy do Unii Europejskiej.