Trwa ładowanie...
dyp0hdf
31-10-2013 18:00

Prezydent podpisał ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Ustawa ta dostosowuje polskie prawo do regulacji unijnych.

dyp0hdf
dyp0hdf

W komunikacie napisano, że poza wdrożeniem przepisów prawa UE, celem ustawy jest zapewnienie realizacji wzajemnej pomocy w odniesieniu do należności pieniężnych w sytuacji, gdy wynika to z zawartych przez Polskę umów międzynarodowych z państwami trzecimi.

Uchwalona przez Sejm w połowie września ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych zakłada ściślejszą współpracę Polski z innymi państwami UE. Chodzi o wymianę informacji o zobowiązaniach, współpracę dotyczącą powiadamiania o dokumentach, wspólne dochodzenie lub zabezpieczanie należności pieniężnych, w tym podatków i ceł każdego rodzaju oraz związanych z nimi należności pieniężnych.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do regulacji unijnych. Mają gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działań organów państwa członkowskiego w zakresie wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych. Katalog informacji, które mają podlegać wymianie, jest otwarty.

Ustawa przewiduje m.in. współpracę przy wymianie takich informacji, jak: adres zamieszkania, siedziba podmiotu, posiadane rachunki bankowe, ruchomości i nieruchomości, wysokość uzyskiwanych dochodów, źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia, a także rodzaj prowadzonej działalności.

dyp0hdf

W ramach wzajemnej pomocy przewiduje się również powiadomienie, tj. doręczenie podmiotowi dokumentu odnoszącego się do należności pieniężnych ciążących na tym podmiocie.

Zmiany mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wyjątek dotyczy przepisu nowelizującego ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie nakazu kontynuowania odzyskiwania należności pieniężnych na podstawie zmienionego jednolitego tytułu wykonawczego, który wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.

dyp0hdf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyp0hdf