Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in. zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce, ale też podwyżki akcyzy na olej napędowy i papierosy.

Prezydent podpisał ustawę okołobudżetowąFot: AFP/GEORGES GOBET
d497a2t
d497a2t

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje m.in. zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce, ale też podwyżki akcyzy na olej napędowy i papierosy.

Kancelaria wyjaśniła, że zmiany służą "stworzeniu normatywnych podstaw do gromadzenia dochodów i dokonywania wydatków publicznych w taki sposób, aby w danym roku budżetowym możliwe było zrealizowanie ustawy budżetowej". W komunikacie wskazano, że podstawowym celem ustawy jest przeciwdziałanie pogłębianiu się stanu nierównowagi finansowej w państwie, a w szczególności podjęcie działań służących zahamowaniu szybkiego wzrostu poziomu deficytu budżetowego oraz państwowego długu publicznego.

Zgodnie z ustawą 1 stycznia 2012 r. akcyza - na olej napędowy oraz paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa - wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów do 1196 zł. Natomiast z 1401 zł za 1000 litrów na 1446 zł wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych.

Resort finansów, który przygotował zmianę tłumaczy, że jest ona związana jest z dostosowaniem polskiej stawki akcyzy do minimów unijnych (330 euro za 1000 litrów). Podwyżka wynika z osłabienia polskiej waluty. Zmiana spowoduje wzrost cen w sprzedaży detalicznej o ok. 18 gr na litrze, budżetowi zaś przynieść ma ok. 2,2 mld zł w skali roku.

d497a2t

Ponadto o 4 proc. wzrośnie akcyza na papierosy, a na tytoń do palenia o 6,6 proc., co ma przynieść budżetowi 245 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku. Założono przy tym spadek sprzedaży o 2,5 proc. i brak podwyżek cen detalicznych ze strony producentów.

Ustawa przewiduje też nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, który jest wykorzystywany do produkcji rolnej. Zakłada ona zmianę terminów, w których rolnicy powinni składać stosowne wnioski.

Ponadto w Ordynacji podatkowej wprowadzono nowe zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania. Chodzi o likwidację możliwości zakładania lokat tzw. antypodatkowych, z dzienną kapitalizacją odsetek, których zyski nie podlegają 19-proc. stawce "podatku Belki".

Ustawa okołobudżetowa zakłada zamrożenie w 2012 r. wysokości przyszłorocznych odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Chodzi o fundusz, z którego pracodawca dofinansowuje np. wypoczynek lub zapomogi dla najuboższych pracowników.

d497a2t

W komunikacie poinformowano, że prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, czyli tzw. ustawę okołobudżetową, we wtorek 27 grudnia.

"Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., z tym że część zmian wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, natomiast zmiany dotyczące zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od przychodów kapitałowych wejdą w życie z zachowaniem 3-miesięcznego vacatio legis, co powinno umożliwić płatnikom dostosowanie systemów informatycznych do nowych zasad" - informuje komunikat.

d497a2t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d497a2t