Prezydent podpisał ustawę ułatwiającą inwestycje telekomunikacyjne

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, która ma ułatwić realizację inwestycji związanych z budową infrastruktury telekomunikacyjnej.

06.11.2012 16:20

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta, znowelizowane przepisy upraszczają procedurę wydawania decyzji o lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

"Wprowadzają także inne zasady wykonywania przez zarządców dróg obowiązku lokalizacji kanałów technologicznych (miejsc na światłowody) w razie przebudowy lub remontu drogi. Zmieniają definicję regionalnej sieci szerokopasmowej" - napisano w komunikacie.

Nowelizacja wprowadza także zmiany w ustawie o drogach publicznych, Prawie budowlanym i Prawie telekomunikacyjnym. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących inwentaryzacji zasobów infrastruktury telekomunikacyjnej, które wejdą w życie 1 kwietnia 2013 r.

Uchwalona w 2010 r. tzw. megaustawa miała zapewnić rozwój dostępu do telekomunikacji, w szczególności do szerokopasmowego internetu, m.in. przez opracowanie prawno-ekonomicznych warunków budowy sieci nowej generacji. W ciągu dwóch lat jej obowiązywania pojawiły się problemy m.in. z decyzjami dotyczącymi lokalizacji regionalnej sieci szerokopasmowej, możliwości wykorzystywania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej czy zasad związanych z realizacją obowiązku lokalizacji kanałów technologicznych w przypadku przebudowy dróg przez zarządcę.

Inwestycje związane z dostępem do szerokopasmowego internetu są realizowane w Polsce w ramach unijnych programów: Rozwój Polski Wschodniej, Innowacyjna Gospodarka oraz 17 regionalnych programów operacyjnych. Bruksela przyznała Polsce na lata 2007-2013 ok. 1 mld euro na usuwanie barier w dostępie do usług telekomunikacyjnych. W czerwcowym raporcie Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że Polska może stracić te środki ze względu na opóźnienia w realizacji projektów. Powinny być one rozliczone do 2015 r.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)