Trwa ładowanie...

Prezydent Wrocławia pisze list do premiera w sprawie nauczycieli. Ich protest wisi w powietrzu

Solidaryzuję się mocno z nauczycielami i ich oczekiwaniami. Wiem, że powinni zarabiać więcej - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W liście do Mateusza Morawieckiego pisze o planowanym na poniedziałek proteście nauczycieli i wzywa rząd do ustawowego podwyższenia pensji nauczycielskich.

Prezydent Wrocławia pisze list do premiera w sprawie nauczycieli. Ich protest wisi w powietrzuŹródło: East News, fot: STANISLAW KOWALCZUK
d2hx3tb
d2hx3tb

"Trzymam kciuki za nauczycieli. Liczę mocno, że nie będzie potrzebna jakakolwiek forma strajku i protestu" - napisał na Facebooku nowy prezydent Wrocławia. "Gorąco wierzę, że nie będzie żadnych absencji i L4" - podkreślił.

Sutryk wyraził nadzieję, że "placówki edukacyjne nieprzerwanie zapewnią, na dotychczasowych zasadach, opiekę wszystkim uczniom".

"Wierzę też, że ten głos zostanie usłyszany w Warszawie, bo to rząd polski jest odpowiedzialny za zagwarantowanie środków finansowych na to zadanie, na podwyżki. Wierzę, że znajdzie się porozumienie" - podkreślił.

Wiele wskazuje na to, że po policjantach i pracownikach sądów już w poniedziałek masowo zachorują nauczyciele. Idąc na zwolnienie lekarskie będą protestować przeciw warunkom zatrudnienia.

Jacek Sutryk nie poprzestał na oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. W piątek wysłał też list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanego na 17-21 grudnia protestu nauczycieli.

d2hx3tb

Prezydent Wrocławia podkreślił, że reguły wynagradzania nauczycieli zawarte są w ustawie - Karcie Nauczyciela, która ściśle reguluje składniki wynagrodzenia nauczycielskiego, a także kryteria ustalania ich wysokości.

"W związku z tym zapewnienie nauczycielom wyższej płacy zasadniczej leży po stronie Ministra Edukacji Narodowej" - podkreślił Sutryk.

Tego samego dnia list do nauczycieli napisała szefowa MEN Anna Zalewska. Obiecała w nim zmianę przepisów o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą pracę oraz wzmocnienie finansowania dodatkowych zajęć dla uczniów.

"Odpowiadając na Państwa postulaty, od stycznia 2019 r. podejmę, we współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi, działania zmierzające do zmiany przepisów Karty Nauczyciela dotyczących oceny pracy oraz zasad przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę" - zadeklarowała minister.

Nauczyciele rozważają strajk. O pensji kierowcy autobusu mogą tylko marzyć

Zalewska zapowiedziała powrót do wcześniejszych zasad oceny pracy. "O dodatek za wyróżniającą pracę będą się mogli ubiegać wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego" - zapewniła.

d2hx3tb

"Wspólnie ze związkami zawodowymi przyglądamy się, jak są realizowane przepisy o czasie pracy nauczycieli po likwidacji tzw. godzin karcianych. Ponieważ docierają do mnie głosy o nieprawidłowościach, dlatego podjęłam decyzję o zmianie przepisów w tym zakresie" - wyjaśniła.

"W związku z tym zwiększę w ramowych planach nauczania liczbę godzin do dyspozycji dyrektora, aby wzmocnić finansowanie dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania ucznia - obiecała minister Anna Zalewska.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb