Trwa ładowanie...
d4l976x

Prezydent Wrocławia pisze list do premiera w sprawie nauczycieli. Ich protest wisi w powietrzu

Solidaryzuję się mocno z nauczycielami i ich oczekiwaniami. Wiem, że powinni zarabiać więcej - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W liście do Mateusza Morawieckiego pisze o planowanym na poniedziałek proteście nauczycieli i wzywa rząd do ustawowego podwyższenia pensji nauczycielskich.
Share
Nauczyciele mogą swoim strajkiem narobić rodzicom sporo problemów przed świętami
Nauczyciele mogą swoim strajkiem narobić rodzicom sporo problemów przed świętamiŹródło: East News, Fot: STANISLAW KOWALCZUK
d4l976x

"Trzymam kciuki za nauczycieli. Liczę mocno, że nie będzie potrzebna jakakolwiek forma strajku i protestu" - napisał na Facebooku nowy prezydent Wrocławia. "Gorąco wierzę, że nie będzie żadnych absencji i L4" - podkreślił.

Sutryk wyraził nadzieję, że "placówki edukacyjne nieprzerwanie zapewnią, na dotychczasowych zasadach, opiekę wszystkim uczniom".

"Wierzę też, że ten głos zostanie usłyszany w Warszawie, bo to rząd polski jest odpowiedzialny za zagwarantowanie środków finansowych na to zadanie, na podwyżki. Wierzę, że znajdzie się porozumienie" - podkreślił.

d4l976x

Wiele wskazuje na to, że po policjantach i pracownikach sądów już w poniedziałek masowo zachorują nauczyciele. Idąc na zwolnienie lekarskie będą protestować przeciw warunkom zatrudnienia.

Jacek Sutryk nie poprzestał na oświadczeniu opublikowanym na Facebooku. W piątek wysłał też list do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanego na 17-21 grudnia protestu nauczycieli.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że reguły wynagradzania nauczycieli zawarte są w ustawie - Karcie Nauczyciela, która ściśle reguluje składniki wynagrodzenia nauczycielskiego, a także kryteria ustalania ich wysokości.

d4l976x

"W związku z tym zapewnienie nauczycielom wyższej płacy zasadniczej leży po stronie Ministra Edukacji Narodowej" - podkreślił Sutryk.

Tego samego dnia list do nauczycieli napisała szefowa MEN Anna Zalewska. Obiecała w nim zmianę przepisów o ocenie pracy nauczyciela, dodatku za wyróżniającą pracę oraz wzmocnienie finansowania dodatkowych zajęć dla uczniów.

"Odpowiadając na Państwa postulaty, od stycznia 2019 r. podejmę, we współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi, działania zmierzające do zmiany przepisów Karty Nauczyciela dotyczących oceny pracy oraz zasad przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę" - zadeklarowała minister.

d4l976x

*Nauczyciele rozważają strajk. O pensji kierowcy autobusu mogą tylko marzyć *

Zalewska zapowiedziała powrót do wcześniejszych zasad oceny pracy. "O dodatek za wyróżniającą pracę będą się mogli ubiegać wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego" - zapewniła.

"Wspólnie ze związkami zawodowymi przyglądamy się, jak są realizowane przepisy o czasie pracy nauczycieli po likwidacji tzw. godzin karcianych. Ponieważ docierają do mnie głosy o nieprawidłowościach, dlatego podjęłam decyzję o zmianie przepisów w tym zakresie" - wyjaśniła.

"W związku z tym zwiększę w ramowych planach nauczania liczbę godzin do dyspozycji dyrektora, aby wzmocnić finansowanie dodatkowych zajęć rozwijających zainteresowania ucznia - obiecała minister Anna Zalewska.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? *Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4l976x

Podziel się opinią

Share
d4l976x
d4l976x