Prime Minerals chce rozpocząć wydobycie rudy niklu w Indonezji w przyszłym roku
Warszawa, 12.11.2015 (ISBnews) - Notowana na NewConnect spółka Prime Minerals liczy na uzyskanie pozwolenia na wydobycie rudy niklu w Indonezji na przełomie roku i chce rozpocząć produkcję w przyszłym roku, poinformował ISBnews prezes Marcin Kozak.
12.11.2015 | aktual.: 12.11.2015 10:53
"Szacujemy, że potrzebujemy łącznie - w tym i przyszłym roku - 7-8 mln USD na inwestycje, które doprowadzą do etapu wydobywania rudy niklu. Po niedawnej emisji akcji serii F, z której pozyskaliśmy 8,65 mln zł, szykujemy się do kolejnej emisji akcji serii G do inwestorów instytucjonalnych. Liczymy na jej zamknięcie do końca roku. Zakładam, że finansowanie do końca bieżącego roku mamy zapewnione" - powiedział ISBnews Kozak.
Z kolei, według jego słów, w 2016 spółka będzie potrzebować 5 mln USD, które zamierza pozyskać czy to z emisji akcji, czy to z pożyczek od akcjonariuszy.
"Banki indonezyjskie również są zainteresowane finansowaniem naszego projektu. Jednocześnie prowadzimy działania zmierzające do uzyskania 20-letniej koncesji produkcyjnej. Liczymy na jej uzyskanie na przełomie roku. Cel to doprowadzić do rozpoczęcia produkcji w 2016 roku i następnie rozwijać projekt na coraz większą skalę. To będzie ruda dobrej jakości" - dodał prezes Prime Minerals.
Wskazał, że spółka nie wyklucza docelowo przejścia na rynek główny GPW z NewConnect, jak również wprowadzenia akcji na którąś z giełd zagranicznych, aby rozszerzać potencjalną bazę inwestorską.
Członek zarządu i główny geolog Prime Minerals Paweł Lis zaznaczył, że inwestycję polskiej spółki w ten projekt poprzedziło szereg działań mających na celu oszacowanie potencjału koncesji (koncesja rozpoznawcza ma ważność do lipca 2016) oraz procesów administracyjnych. Podkreślił, że spółka ma doświadczonych partnerów indonezyjskich, którzy mają "kompetencje w procedowaniu procesów administracyjnych" w tym kraju.
"Przed przejęciem nasz lokalny partner wstępnie udokumentował złoże. Na tej podstawie polska spółka podjęła decyzję o zaangażowaniu. Przeprowadzony został due diligence prawny przez renomowaną międzynarodową kancelarię prawną wyspecjalizowaną w branży wydobywczej. Nasza koncesja ma status ministerialny 'clean&clear', którym może się pochwalić jedynie 55% koncesji w Indonezji. Jako zagraniczny inwestor uzyskaliśmy pozwolenia administracyjne na większościowe zaangażowanie kapitałowe w indonezyjskim podmiocie wydobywczym. Najważniejszy dokument, czyli zgodę Indonezyjskiej Rady Koordynacji Inwestycji, mamy na biurku" - powiedział Lis.
Dodał, że na części koncesji o wielkości 2163 ha prowadzone są wiercenia w siatce 100m na 100m a realizowane prace pozwolą na stworzenie trójwymiarowego modelu złoża. Koncesja znajduje się na wyspie Celebes (Sulawesi).
"Studium wykonalności kopalni jest już złożone, jak i raport oddziaływania na środowisko. Chcemy udokumentowania złóż w standardzie JORC i docelowo wykonać model ekonomiczny z potwierdzonymi zasobami, z którym będziemy mogli wychodzić do inwestorów na całym świecie i komunikować się z globalną branżą górniczą. Po wierceniach nastąpi sporządzenie raportu, przygotowanie kopalni odkrywkowej i ostatecznie produkcja w 2016" - wskazał członek zarządu spółki.
Dodał, że wiercenia przeprowadza dwóch wykonawców. Jednocześnie trwają prace operacyjne w terenie, w trakcie których m.in. spółka samodzielnie szykuje pracownie przygotowywania prób, magazyn rdzeni oraz laboratorium do pomiaru zawartości niklu, co docelowo obniży koszty badań.
"Nasze podstawowe zadania operacyjne to przygotowanie planu kopalni wraz z całą infrastrukturą, na którą składają się odkrywka, drogi, system odwodnienia, magazynowania paliw i wreszcie obóz główny wraz z częściami socjalno-biurowymi i zapleczem mechanicznym. Planujemy rozpoczęcie prac konstrukcyjnych portu w I poł. 2016. Pozwolenie na jego budowę jest obecnie procedowane, tak jak pozwolenie 'borrow and use' dla obszaru leśnego" - wskazał prezes Prime Minerals.
W przyszłości zarząd Prime Minerals zakłada dalsze rozwijanie tego projektu lub poszukiwanie kolejnych. Uwzględnia również inwestycję w aktywa przetwórcze rudy.
"Póki co, naszym celem jest osiągnięcie wydobycia 100 tys. ton rudy miesięcznie w 2017 roku" - podsumował Kozak.
Prime Minerals (wcześniej Certus Capital) jest notowane na NewConnect.
Sebastian Gawłowski
(ISBnews)