Trwa ładowanie...

Problem z szambem na Podhalu. Oto wyniki kontroli

W ciągu niemal miesiąca pracownicy referatu ds. gospodarki komunalnej przeprowadzili na Podhalu 21 kontroli. Okazuje się, że "aż dwie trzecie skontrolowanych szamb w mieście nie było opróżnianych" - donosi 24tp.pl.

Rozpoczęły się kontrole domów, które korzystają z szamb i własnych oczyszczalni ścieków. Za wszelkie nieprawidłowości właściciele zostaną ukaraniRozpoczęły się kontrole domów, które korzystają z szamb i własnych oczyszczalni ścieków. Za wszelkie nieprawidłowości właściciele zostaną ukaraniŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d1wdjrv
d1wdjrv

Kontrole szamba w Polsce stanowią obecnie priorytetowy obszar działań samorządów. Właściciele nieruchomości powinni być świadomi, że ich szamba i oczyszczalnie ścieków są pod lupą urzędników, którzy dbają o zachowanie norm ekologicznych.

Jak podaje serwis 24tp.pl właściciele ponad 2/3 nieruchomości na Podhalu, nie wywiązują się z ustawowych obowiązków, czyli posiadania umowy z firmą świadczącą usługi asenizacyjne, a także regularnych wywozów. Dla większości z nich skończyło się to jedynie pouczeniem. Tylko jeden właściciel został ukarany grzywną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Program Money.pl 25.10 | Ceny gazu spadają, ale wciąż są wysokie. Firmy przerzucają koszty na klientów

Kontrole szamb. Kary za nieprawidłowości

Od lipca 2022 roku, po nowelizacji m.in. prawa wodnego, właściciele szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków są zobligowani do posiadania umowy na odbiór nieczystości ciekłych, podpisanej z firmą asenizacyjną. Dodatkowo są zobowiązani do przechowywania potwierdzeń opłat za każdy wywóz nieczystości. Dotyczy to około pół miliona Polaków, których domy nie są podłączone do kanalizacji — informuje serwis muratorplus.pl. Za brak umowy lub potwierdzeń opłat można dostać po 500 zł grzywny. Jeżeli sprawa trafi do sądu, może on nałożyć karę grzywny nawet do 5 tys. zł.

Faktury za wywóz powinny potwierdzać ich regularność. Gminy jednak same ustalają, jak często muszą być wywożone nieczystości. Jak przypomina muratorplus.pl, wszystkie dokumenty należy okazać podczas kontroli w domu lub podczas wezwania do urzędu. Gminy dodatkowo mogą sprawdzić, czy szambo jest zbudowane zgodnie z przepisami prawa w zakresie lokalizacji, a także to, czy jest ono szczelne.

d1wdjrv

Gminy muszą zrobić sprawozdanie

Bussines Insider przypomina, że zgodnie z nowelizacją Prawa wodnego z lipca 2022 roku gminy muszą po raz pierwszy przygotować sprawozdania dotyczące gospodarki nieczystościami - stąd trwające właśnie kontrole. Mają w nich wykazać umowy oraz rachunki, które otrzymają od skontrolowanych mieszkańców. Za niewywiązanie się z raportu samorządom grozi kara do 50 tys. zł.

Dzięki temu gminy będą miały lepszą wiedzę o gospodarce ściekami. Według raportu NIK, na który powołuje się Business Insider, z 43 skontrolowanych gmin w 82,1 proc. ewidencje zbiorników bezodpływowych były niekompletne, a 79,1 proc. samorządów przekazały nieprawidłowe dane GUS-owi. Tylko 30,2 proc. gmin posiadało prawidłowe dane dotyczące szamb i braku umów na wywóz nieczystości.

Urzędnicy i strażnicy miejscy prowadzący kontrole mają też prawo zmobilizować właścicieli nieruchomości do podłączenia się do kanalizacji. Zgodnie z art. 5 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel ma obowiązek przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej — wskazuje serwis. Właściciel nie musi łączyć się z kanalizacją tylko wtedy, gdy jest to technicznie lub ekonomicznie nieuzasadnione. Niepodłączenie się do kanalizacji, mimo możliwości technicznych, grozi karą w wysokości 50 tys. zł — o czym przypominała gmina Krasnystaw — dodaje Business Insider.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wdjrv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wdjrv