Trwa ładowanie...

Problemy popytu?

Po wczorajszej sesji, która nie była pasjonującym zjawiskiem szczególnie pod względem obrotu, można było się zastanawiać, czy bliskość ostatnich szczytów nieco zachęci stronę popytową do ataku.

Problemy popytu?Źródło: Thinkstockphotos
dkx78n4
dkx78n4

Okazało się po raz kolejny zresztą w ostatnim czasie, że przebicie poprzednich szczytów przychodzi nam bardzo łatwo. Mimo neutralnych nastrojów panujących na innych rynkach europejskich nasze główne indeksy od rana zachowywały się mocniej, notując wzrosty ok. 1%. Przez długie godziny handel przebiegał właśnie w tym zakresie, ale po godzinie 15 kupujący nie utrzymali się w tym zakresie zmienności i wybili się z niego dołem.

Ostatecznie główne indeksy utrzymały wzrosty, ale nie były one tak imponujące, jak można by się spodziewać. WIG i WIG 20 wzrosły po równo o 0,66% przy obrocie nieco poniżej 1 miliarda złotych.

Wśród spółek z WIG-u 20 zdecydowanie najmocniej zachował się Kernel (+4,39%), który po dwóch dniach spadku z ogromnym obrotem z powodu słabszego wyniku kwartalnego próbował dziś odrabiać straty, ale skala odbicia i wolumen nie powaliły na kolana i można się liczyć z tym, że podaż jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa na tym walorze. Próbowały w skali wzrostu dotrzymać mu kroku akcje Lotosu (+3,64%), który pokazał lepszy od oczekiwań wynik kwartalny. Ostatnie dni są wyraźnie lepsze dla PKO BP, które po przebiciu 40 zł wyraźnie nabrało wigoru. W segmencie tym nieźle radziły sobie dziś również Synthos (2,94%), Telekomunikacja (+1,86%), Pekao (2,05%), PKN Orlen (1,33%). Gorzej radziły sobie PGE (-1,99%), które rzekomo jest zainteresowane nabyciem udziałów w spółce Energa, Bank Handlowy (-4,03%), Asseco Polska (-1,15%).

Indeksy szerokiego rynku mWIG40 i sWIG80 zachowały się podobnie i zamknęły się umiarkowanym wzrostem – odpowiednio 0,37% i 0,66%.

dkx78n4

Wśród średnich spółek zachwyciły wzrostami PBO Anioła (+10,7%), Gant (10,45%), CEZ (+7,76%), Hygienika (+7,44%), Groclin (+7,20%). Zdecydowanie mniej zadowoleni z przebiegu dnia są akcjonariusze Inwestconu (-9,09%), Drewexu (-8,00%), Mostostalu Export (-6,25%).

Od dwóch miesięcy obserwujemy prawie nieprzerwany marsz głównych indeksów na północ. Korekty, jakie w tym czasie się realizowały, odbywały się na zdecydowanie niższych obrotach, po czym obserwowaliśmy dynamiczne wyznaczenie nowego lokalnego szczytu. Początek dzisiejszej sesji przebiegł według podobnego scenariusza, lecz w ostatnich godzinach handlu można dostrzec było, że impet kupujących nie był tak wyraźny, a część większych spółek zamknęło się niżej od dzisiejszych maksimów. Czy może być to jednak pierwszą oznaką przesilenia na rynku? Póki jednak utrzymuje się napływ inwestorów z bezpieczniejszych instrumentów w kierunku funduszy inwestycyjnych i giełdy bezpośrednio, a sytuacja na światowych rynkach nie będzie zachwiana, stawianie takiej tezy może być przedwczesne.

Jacek Siera

makler DM BZ WBK S.A.

dkx78n4

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dkx78n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkx78n4