Problemy popytu?
Po wczorajszej sesji, która nie była pasjonującym zjawiskiem szczególnie pod względem obrotu, można było się zastanawiać, czy bliskość ostatnich szczytów nieco zachęci stronę popytową do ataku.
29.10.2013 18:10
Okazało się po raz kolejny zresztą w ostatnim czasie, że przebicie poprzednich szczytów przychodzi nam bardzo łatwo. Mimo neutralnych nastrojów panujących na innych rynkach europejskich nasze główne indeksy od rana zachowywały się mocniej, notując wzrosty ok. 1%. Przez długie godziny handel przebiegał właśnie w tym zakresie, ale po godzinie 15 kupujący nie utrzymali się w tym zakresie zmienności i wybili się z niego dołem.
Ostatecznie główne indeksy utrzymały wzrosty, ale nie były one tak imponujące, jak można by się spodziewać. WIG i WIG 20 wzrosły po równo o 0,66% przy obrocie nieco poniżej 1 miliarda złotych.
Wśród spółek z WIG-u 20 zdecydowanie najmocniej zachował się Kernel (+4,39%), który po dwóch dniach spadku z ogromnym obrotem z powodu słabszego wyniku kwartalnego próbował dziś odrabiać straty, ale skala odbicia i wolumen nie powaliły na kolana i można się liczyć z tym, że podaż jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa na tym walorze. Próbowały w skali wzrostu dotrzymać mu kroku akcje Lotosu (+3,64%), który pokazał lepszy od oczekiwań wynik kwartalny. Ostatnie dni są wyraźnie lepsze dla PKO BP, które po przebiciu 40 zł wyraźnie nabrało wigoru. W segmencie tym nieźle radziły sobie dziś również Synthos (2,94%), Telekomunikacja (+1,86%), Pekao (2,05%), PKN Orlen (1,33%). Gorzej radziły sobie PGE (-1,99%), które rzekomo jest zainteresowane nabyciem udziałów w spółce Energa, Bank Handlowy (-4,03%), Asseco Polska (-1,15%).
Indeksy szerokiego rynku mWIG40 i sWIG80 zachowały się podobnie i zamknęły się umiarkowanym wzrostem – odpowiednio 0,37% i 0,66%.
Wśród średnich spółek zachwyciły wzrostami PBO Anioła (+10,7%), Gant (10,45%), CEZ (+7,76%), Hygienika (+7,44%), Groclin (+7,20%). Zdecydowanie mniej zadowoleni z przebiegu dnia są akcjonariusze Inwestconu (-9,09%), Drewexu (-8,00%), Mostostalu Export (-6,25%).
Od dwóch miesięcy obserwujemy prawie nieprzerwany marsz głównych indeksów na północ. Korekty, jakie w tym czasie się realizowały, odbywały się na zdecydowanie niższych obrotach, po czym obserwowaliśmy dynamiczne wyznaczenie nowego lokalnego szczytu. Początek dzisiejszej sesji przebiegł według podobnego scenariusza, lecz w ostatnich godzinach handlu można dostrzec było, że impet kupujących nie był tak wyraźny, a część większych spółek zamknęło się niżej od dzisiejszych maksimów. Czy może być to jednak pierwszą oznaką przesilenia na rynku? Póki jednak utrzymuje się napływ inwestorów z bezpieczniejszych instrumentów w kierunku funduszy inwestycyjnych i giełdy bezpośrednio, a sytuacja na światowych rynkach nie będzie zachwiana, stawianie takiej tezy może być przedwczesne.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |