Producent Marlboro chce wycofać się z Rosji. Gigant opublikował komunikat
Rada Nadzorcza Philip Morris International, w porozumieniu z zespołem zarządzającym, przygotowuje scenariusze wyjścia z rosyjskiego rynku, uwzględniając złożoność i dynamicznie zmieniającą się specyfikę otoczenia regulacyjnego i biznesowego na tym rynku - poinformował w czwartek tytoniowy gigant. Firma ta stoi za takimi markami papierosów, jak Marlboro, L&M czy IQOS.
Philip Morris to jeden z największych producentów wyrobów tytoniowych na świecie, a Rosja to dla niego ważny rynek. W ubiegłym roku trafiło tam blisko 10 proc. wszystkich produktów firmy, sprzedawanych na całym świecie. Z Rosji pochodziło w 2021 roku około 6 proc. przychodów Philipa Morrisa.
Philip Morris chce wycofać się z Rosji
W czwartek spółka opublikowała informację prasową, zatytułowaną "Philip Morris International (PMI) zamierza wyjść z Rosji". Przypomina w nim, że już 9 marca ogłosiła ograniczenie działalności w tym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Europa odetnie się od rosyjskiej ropy? "Mało prawdopodobne"
Jak tłumaczy, zaprzestała już produkcji szeregu wyrobów tytoniowych oferowanych na rynku rosyjskim i równolegle ograniczyła swoją działalność produkcyjną, zrezygnowała z planowanych na ten rok premier wszystkich swoich produktów w Rosji, anulowała wprowadzenie na rynek rosyjski sztandarowego produktu firmy: systemu podgrzewania tytoniu IQOS ILUMA, pierwotnie zaplanowaną na marzec 2022 r., i zrezygnowała z planu produkcji ponad 20 mld sztuk wkładów tytoniowych przeznaczonych do tego sytemu. Zrezygnowała też ze związanej z nią inwestycji w Rosji o wartości 150 mln dolarów i zawiesiła działalność marketingową na rosyjskim rynku.
"Rada Nadzorcza Philip Morris International, w porozumieniu z zespołem zarządzającym, przygotowuje scenariusze wyjścia z rosyjskiego rynku, uwzględniając złożoność i dynamicznie zmieniającą się specyfikę otoczenia regulacyjnego i biznesowego na tym rynku" - czytamy w czwartkowym komunikacie.
"Od 4 tygodni wszystkie nasze wysiłki skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa naszym kolegom z Ukrainy. Wyrażamy solidarność z cierpiącymi, niewinnymi dziećmi, kobietami i mężczyznami" – powiedział Jacek Olczak, CEO Philip Morris International. "W Rosji zatrudniamy ponad 3200 pracowników. Nadal będziemy ich wspierać i wypłacać pensje. Naszym priorytetem jest zapewnienie im ochrony i w oparciu o to będziemy podejmować dalsze decyzje" – dodał Olczak.
Philip Morris ma w Rosji marki: Marlboro, Parliament, Chesterfield, EVE, L&M, Bond Street, Next/Dubliss, Optima, President, Philip Morris, IQOS, Parliament Heatsticks.
W reakcji na rosyjski atak na Ukrainę podobne decyzje podjęli też konkurenci Philipa Morrisa. British American Tobacco 11 marca ogłosił, że chce całkowicie wycofać się z rosyjskiego rynku, a 10 marca Japan Tobacco zapowiedział, że wstrzymuje inwestycje w Rosji.
Tragiczne skutki wojny
Czwartek jest 29. dniem agresji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. Przez ten czas do Polski z Ukrainy uciekło 2,2 mln uchodźców. We wtorek Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 953 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 78 dzieci. 1557 osób zostało rannych. "Uważamy, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, szczególnie na obszarach niekontrolowanych przez ukraiński rząd, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie" - napisano w dokumencie.
Według ONZ dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumu (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański), Trościańca (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dokładne liczby podlegają dalszej weryfikacji i nie są uwzględniane w obecnych statystykach.