Trwa ładowanie...
d91f0t8
finanse
19-12-2012 14:19

Produkcja przemysłowa w XI spadła rdr o 0,8 proc. - GUS (opinia)

19.12. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,8 proc. - poinformował Główny Urząd...

d91f0t8
d91f0t8

19.12. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w listopadzie rdr o 1,9 proc., a mdm spadła o 0,9 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie w ujęciu dwunastomiesięcznym wzrosła o 0,6 proc., natomiast w porównaniu z październikiem spadła o 3,4 proc.

Poniżej opinia:

d91f0t8

WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO SA

"Spadek dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie względem października wynika m. in. z układu dni roboczych. W październiku mieliśmy 23 dni robocze (względem 21 dni roboczych w październiku ub. r.), natomiast w listopadzie 21 dni roboczych (względem 20 dni roboczych w listopadzie ub. r.). Oznacza to, że w październiku mieliśmy o 2 dni robocze więcej rdr, a w listopadzie tylko o 1 dzień roboczy więcej rdr.

Odczyt potwierdza spowolnienie aktywności w sektorze przemysłowym. Ostatni PMI wskazał na dalszy spadek zamówień, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Spodziewamy się, że skala spadku produkcji przemysłowej w grudniu będzie znacznie silniejsza. Oczekujemy, że dynamika produkcji rdr poprawi się w styczniu. Uważamy, że wyraźniejsze sygnały poprawy sytuacji w sektorze przemysłowym pojawią się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Obecnie przedsiębiorstwa dostosowują poziom zapasów do malejącego popytu - uważamy jednak, że proces ten niedługo się zakończy. Nasze oczekiwania opieramy również na prognozowanym w 2013 roku ożywieniu koniunktury w gospodarce niemieckiej (wskazuje na to choćby dzisiejszy odczyt indeksu Ifo). Pomimo spodziewanej poprawy sytuacji, uważamy, że popyt inwestycyjny w przyszłym roku pozostanie na niskim poziomie.

Słabnący w ostatnich miesiącach popyt i coraz bardziej dotkliwa dla przedsiębiorstw presja konkurencyjna znajduje odzwierciedlenie w spadku dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu. Inflacja PPI wyniosła w listopadzie -0,2 proc. mdm i -0,1 proc. rdr wobec 1,0 proc. rdr miesiąc wcześniej. Ważnym czynnikiem obniżającym wzrost cen produkcji są malejące ceny środków produkcji, surowców oraz paliw. Obniżaniu kosztów sprzyja także stabilny kurs walutowy oraz brak presji płacowej.

d91f0t8

Dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI utwierdzą RPP w przekonaniu, że w styczniu należy po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Uważamy, że władze monetarne nie zdecydują się na obniżkę w skali większej niż 25 pb. Podtrzymujemy naszą prognozę, że w lutym RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek, a na kolejną może zdecydować się w marcu, po zapoznaniu się z wynikami projekcji inflacyjnej". (PAP)

map/ ana/

d91f0t8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91f0t8