Produktywność pracy piętą achillesową Polaków

Pod względem wydajności pracy wciąż lokujemy się w „ogonie europy”. W 2010 roku produktywność definiowana jako PKB przypadające na 1 godzinę pracy wyniosła zaledwie 54 proc. unijnej średniej

Produktywność pracy piętą achillesową Polaków

Jak kształtuje się wydajność pracy w poszczególnych częściach Polski? – Liderami są trzy województwa: mazowieckie, dolnośląskie oraz śląskie. W latach 2002-2009 wydajność najbardziej wzrosła w województwie mazowieckim – dodaje Jabłońska. Natomiast najmniej produktywne województwa w naszym kraju – lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie – właściwie nie odnotowały poprawy wskaźników wydajności. Różnice regionalne w rozwoju gospodarczym w analizowanym okresie uległy pogłębieniu.

Różnice międzyregionalne są silnie uzależnione od różnic w strukturach gospodarczych poszczególnych województw. Województwo o najwyższej wydajności w naszym kraju – mazowieckie – cechuje bardzo wysoka produktywność w sektorze przemysłowym.

*Raport Wydajność pracy w Polsce zawiera analizę tego wskaźnika od 2000 roku. W pierwszej jego części przedstawiono produktywność pracy w naszym kraju na tle innych państw Unii Europejskiej. Posłużono się dwoma wskaźnikami: PKB przypadającym na 1 pracującego oraz PKB przypadającym na 1 przepracowaną godzinę. Druga część publikacji została poświęcona wydajności pracy w poszczególnych województwach Polski. Zastosowano wskaźnik: wartość dodana brutto przypadająca na 1 pracującego. W trzeciej części raportu zestawiono podstawowe statystyki wydajności pracy w polskim przemyśle.

Redakcja rynekpracy.pl

[

Obraz

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

Źródło artykułu:rynekpracy.pl
badaniawydajność pracypraca w polsce

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)