Prof. J. Buzek: w rozwoju techniki potrzebna jest równowaga

W rozwoju techniki potrzebna jest równowaga, przestała być bowiem tylko narzędziem, w jakimś sensie technika opanowała naszą świadomość, podporządkowała sobie kulturę dominując nad jej wartościami - ocenił europoseł prof. Jerzy Buzek.

16.06.2016 13:25

Były premier RP, europoseł i przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek w czwartek we Wrocławiu wygłosił wykład pt. "Cywilizacyjna i kulturowa rola techniki". Była to inauguracja XXV Kongresu Techników Polskich oraz III Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

Buzek podkreślił, jak ważny w rozwoju przyszłości i świata jest zrównoważony rozwój, a w rozwoju techniki i w innowacjach - szczególnie tych informatycznych - równowaga.

"W rozwoju techniki potrzebna jest równowaga. Technika przestała być bowiem tylko narzędziem, w jakimś sensie opanowała naszą świadomość i to jest zagrożenie, podporządkowała sobie kulturę, dominując nad jej wartościami" - powiedział były premier.

Dodał, że "nasza potrzeba technicznego panowania okazała się silniejsza niż naturalne wewnętrzne potrzeby kulturowe, stopniowo się zmieniające". "Tę potrzebę technicznego panowania - nie rozwoju, ale panowania - należy stymulować. Miarkować skutki" - mówił Buzek do uczestników kongresu.

Podkreślił, że nie można rozwijać techniki w oderwaniu od wartości kultury, humanizmu i służebnej roli techniki wobec człowieka, dlatego też ważna jest refleksja moralna.

"Technologie informatyczne nie tylko zmieniają świat człowieka, ale i samego człowieka, który staje się częścią sieci. (...) Narzędzia techniczne nie tylko nie dopasowują się do kultury, nie tylko ją kontestują i wszystkie inne reguły, które znamy, np. reguły demokracji poprzez hejt. Te narzędzia stają się też samą kulturą" - mówił Buzek.

Były premier podsumował swe wystąpienie stwierdzeniem, że "z techniką jest jak z polityką - ma wartość tylko wtedy, jeżeli czemuś służy".

XXV Kongres Techników Polskich potrwa do piątku i przebiega pod hasłem "Technika - Człowiekowi". Natomiast III Światowy Zjazd Inżynierów Polskich odbywa się pod hasłem "Inżynierowie Polsce i Światu". W imprezie uczestniczy kilkaset osób z kraju i zagranicy.

Tematami debat plenarnych i konferencji naukowo-technicznych są m.in.: relacje między nauką a gospodarką, transfer zaawansowanych technologii; kształcenie inżynierów; perspektywy polskiej energetyki oraz infrastruktury transportowej na tle światowym; budowa społeczeństwa informacyjnego w dobie cyfryzacji, oraz uwarunkowania ekologiczne rozwoju cywilizacji.

Patronat nad imprezą objął prezydent RP Andrzej Duda.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)