Profil kredytowy Polski może się poprawić, rentowności do końca roku będą spadać - Moody's

27.11. Warszawa (PAP) - Polskie obligacje to "bezpieczna przystań" w Europie Środkowo-Wschodniej, a do końca roku rentowności będą spadać, co pozostawia otwartą możliwość emisji w...

27.11. Warszawa (PAP) - Polskie obligacje to "bezpieczna przystań" w Europie Środkowo-Wschodniej, a do końca roku rentowności będą spadać, co pozostawia otwartą możliwość emisji w grudniu - spodziewają się analitycy agencji ratingowej Moody's. Ich zdaniem ostrożne zarządzanie długiem oraz wiarygodne ramy polityki fiskalnej doprowadzą do dalszej poprawy profilu kredytowego Polski.

"Popyt na polskie obligacje pozostaje duży, szczególnie wśród inwestorów zagranicznych, i spodziewamy się, że korzystny sentyment będzie się utrzymywał do końca roku, co pozostawi otwartą możliwość emisji w grudniu" - napisano w opublikowanym we wtorek wieczorem komentarzu do listopadowej emisji euroobligacji.

"Ostrożnościowe zwiększanie przez Polskę bufora płynnościowego zmniejsza ryzyko związane z rolowaniem długu, a niższe koszty finansowania odzwierciedlają jej status jako bezpiecznej przystani w Europie Środkowo-Wschodniej" - dodano.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów, przy ponownym otwarciu emisji obligacji w euro zapadających w 2024 roku, sprzedało papiery 12-letnie o wartości 750 mln euro i rentowności 3,21 proc. Łączna wartość obligacji o terminie zapadalności 9 lipca 2024 r. wynosi 2,5 mld euro. Pierwotna emisja obligacji została wyceniona w październiku na 143 pb, co odpowiadało rentowności na poziomie 3,385 proc.

Jak później poinformował PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk, ponowne otwarcie emisji obligacji w euro było "zasadniczo ostatnią" emisją zagraniczną w 2012 r., a to, czy w grudniu odbędzie się zapowiadany opcjonalnie przetarg obligacji zależy od sytuacji rynkowej, w tym tego, czy inwestorzy będą jeszcze chcieli kupować polskie obligacje.

MOŻLIWA DALSZA POPRAWA PROFILU KREDYTOWEGO POLSKI

Analitycy Moody's uważają, że ostrożne zarządzanie długiem oraz wiarygodne ramy polityki fiskalnej doprowadzą do dalszej poprawy profilu kredytowego Polski.

"() ciągłe dostosowania reguł dotyczących długu publicznego mogą stanowić ryzyko osłabienia idei progów ostrożnościowych, Niemniej jednak wewnętrzna siła polskiej gospodarki już ma korzystny wpływ na poziomy długu w relacji do PKB, które zaczynają się obniżać. Solidnie spisująca się gospodarka wraz z wysiłkiem konsolidacji fiskalnej, która znacząco obniżyła deficyt, zapewniają korzystną dynamikę długu" - napisano w nocie Moody's.

"Ostrożne zarządzanie długiem i wiarygodne ramy polityki fiskalnej to czynniki podtrzymujące wiarygodność polskiego rządu, które doprowadzą do dalszej poprawy profilu kredytowego Polski" - dodano.

Zgodnie z przyjętym we wtorek przez rząd projektem, w przypadku przekroczenia przez dług progu 50 proc. lub 55 proc., zagraniczna część długu byłby dodatkowo przeliczana na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych z roku, za który ogłaszana jest relacja. Następnie tak wyliczona kwota byłaby pomniejszona o wolne środki MF na koniec roku służące finansowaniu potrzeb pożyczkowych w następnym roku budżetowym. (PAP)

fdu/

Źródło artykułu:PAP
finansedługmakro

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)