Trwa ładowanie...
d2l2jbz
08-12-2016 12:10

Profil Zaufany w ING Banku Śląskim - sprawy urzędowe przez internet

ING Bank Śląski we współpracy z resortem cyfryzacji uruchomi w piątek usługę Profilu Zaufanego - poinformował PAP bank. Dzięki usłudze będzie można potwierdzić online bezpłatny podpis elektroniczny, który zezwala na załatwienie spraw urzędowych przez internet.

Share
d2l2jbz

Za pomocą nowej usługi będzie można szybciej zarejestrować firmę czy złożyć wniosek o dowód. Założenie oraz korzystanie z Profilu jest bezpłatne. Autoryzacja tożsamości klienta następuje przez internet. Profil jest ważny trzy lata.

"Wierzymy, że uruchamiając taką usługę w systemie bankowości internetowej Moje ING zostaniemy zauważeni przez nową grupę klientów i podniesiemy jakość naszych usług" - powiedział w czwartek PAP Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląski. Przyznał, że nie wyobraża sobie, by ING "nie zaangażował się w prace nad cyfryzacją usług administracji publicznej", tym bardziej, że "wcześniej uczestniczył w pracach związanych z dostosowywaniem się banków do przyjmowania wniosków w ramach programu 500+".

Dla Ministerstwa Cyfryzacji oznacza to możliwość rozszerzenia dostępu do usług cyfrowych. Jak podkreśla rzecznik resortu cyfryzacji Karol Manys, pomysł wykorzystania systemów transakcyjnych banków do potwierdzenia tożsamości klientów ministerstwo "przetestowało przy okazji zbierania wniosków w ramach programu 500+". "Drogą elektroniczną złożono wówczas ok. 600 tysięcy wniosków, z czego 95 proc. kanałami bankowymi" - powiedział PAP Manys.

Jako pierwsi możliwość "potwierdzenia swej tożsamości" przez internet otrzymali klienci PKO BP 17 października.

d2l2jbz

"To wielki przełom w podejściu do usług cyfrowych i cyfryzacji. Wystarczy bowiem porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich - 16 mln" - wyjaśniała w październiku Anna Streżyńska, szefowa resortu cyfryzacji w momencie uruchamiania możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego przy pomocy systemów transakcyjnych banków.

Resort cyfryzacji podpisał już 23 kolejne porozumienia w sprawie wdrożenia Profilu Zaufanego m.in. z bankami i firmami telekomunikacyjnymi.

Ministerstwo Cyfryzacji liczy, że rozpowszechnienie Profilu Zaufanego doprowadzi również do powszechnego korzystania e-usług. Profil umożliwia bowiem dostęp do m.in. serwisów ePUAP, PUE ZUS, CEIDG, obywatel.gov.pl, biznes.gov.pl. Dzięki niemu można zamówić kartę EKUZ, złożyć wniosek o dowód osobisty lub prawo jazdy, uzyskać odpisy aktów urodzenia, małżeństwa lub zgonu, zawiadomić o sprzedaży pojazdu. Jak podkreślił Manys, katalog tych usług będzie rozszerzany. Profil Zaufany jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich.

Jak tłumaczy resort cyfryzacji, przedsiębiorca korzystając z Profilu Zaufanego załatwi online wiele spraw urzędowych związanych z prowadzeniem firmy. Może też zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a także podpisać wniosek o świadectwo kierowcy na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego lub zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych. Ponadto, w ramach Platformy Podatkowej Ministerstwa Finansów można online składać deklaracje i rozliczać podatki.

d2l2jbz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l2jbz
d2l2jbz