Trwa ładowanie...

Prognoza dla złotego na 2016 rok. To będzie czas drogiego dolara

Kurs amerykańskiej waluty powyżej poziomu 4 złotych jest raczej pewny. Ale złoty ma szansę umocnić się wobec euro, a także franka szwajcarskiego.

Prognoza dla złotego na 2016 rok. To będzie czas drogiego dolaraŹródło: Fotolia, fot: whitelook
d3ze0kq
d3ze0kq

Wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty oraz obniżka stóp procentowych w Polsce - te wydarzenia będą miały decydujący wpływ na polską walutę w pierwszej połowie 2016 roku. Największe zyski z takiego rozwoju wypadków będą czerpać eksporterzy sprzedający towary za dolary oraz posiadacze kredytów hipotecznych w złotych.

Nie ma się co łudzić. Grudniowe umocnienie złotego - zwłaszcza o ponad 3 procent wobec amerykańskiej waluty - było chwilowe i w 2016 roku dolar dość dynamicznie będzie odzyskiwał siły. Takiego zdania są analitycy, którzy przedstawili swoje najnowsze prognozy walutowe dla money.pl.

Według Doroty Strauch z Raiffeisen-Polbanku cały 2016 roku upłynie pod znakiem umocnienia dolara do złotego. Jej zdaniem kurs amerykańskiej waluty wobec złotego będzie utrzymywał się na poziomie powyżej 4 złotych. Na to też wskazuje średnia prognoz analityków na pierwsze półrocze. Jednak, co ciekawe, złoty ma szansę na umocnienie wobec euro oraz franka szwajcarskiego.

Źródło: money.pl. *Średnia prognoz analityków dla złotego wobec głównych walut za 1 miesiąc (1M), 3 miesiące (3M) i 6 miesięcy (6M).

d3ze0kq

- Grudniowe umocnienie złotego do większości walut było sporym zaskoczeniem. Przede wszystkim dlatego, że ryzyka ciążące polskiej walucie, zarówno te globalne, jak i w znacznej mierze te lokalne (polityka, budżet), wciąż pozostają aktualne. Dlatego też grudniową aprecjację należy traktować tylko i wyłącznie w kategoriach realizacji zysków - podkreśla Marcin Kiepas, analityk walutowy z firmy brokerskiej Admiral Markets. ##Dolar będzie mocniejszy. Kto na tym zyska? Analitycy są zgodni co do tego, że złotemu będzie najtrudniej utrzymać obecny poziom przede wszystkim w odniesieniu do dolara. Będzie to spowodowane nie tyle słabością polskiej waluty, co siłą dolara. Wynika ona z tego, że bank centralny USA nie zatrzyma się na jednej podwyżce stóp procentowych - która miała miejsce w grudniu - i w 2016 roku można spodziewać się kolejnych. Przede wszystkim ten czynnik będzie więc umacniał amerykańską walutę.

Prognoza kursu złotego wobec dolara (zł)
Analityk Instytucja Kurs 30.12 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Marcin Kiepas Admiral Markets 3,86 3,91 4,01 4,04
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 3,86 3,90 3,85 3,95
Dorota Strauch Raiffeisen Polbank 3,86 4,04 4,08 4,13
ŚREDNIA 3,86 3,95 3,98 4,04

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków.

Mocny dolar to najlepsza wiadomość dla polskich firm, które sprzedają towary za granicę, ale na rynki pozaeuropejskie. Dla nich droższy dolar oznacza większe wpływy w przeliczeniu na rodzimą walutę.

- Dolar jest walutą całego handlu międzynarodowego, rozliczają się w nim Chiny, cały Daleki i Bliski Wschód oraz w dużej mierze Ameryka Południowa i Afryka. Wszystkim eksporterom, którzy są już w tych regionach lub zamierzają wchodzić na te nowe, dalekie i egzotyczne rynki, mocny dolar będzie sprzyjał - mówi w rozmowie z money.pl Monika Krzywda, główny analityk firmy Akcenta, zajmującej się rozliczaniem transakcji eksporterów i importerów. ##Stopy procentowe w Polsce pójdą w dół. Będzie rekord Ale w 2016 roku powody do zadowolenia mogą też mieć posiadacze kredytów hipotecznych w złotych. Ekonomiści są bowiem przekonani, że nowa Rada Polityki Pieniężnej będzie reprezentować dość "gołębie" podejście do polityki monetarnej, a to oznacza, że możemy spodziewać się kolejnych cięć stóp procentowych. W ten sposób główna stopa referencyjna ma szansę spaść z poziomu 1,50 do nawet 1 procent. A to
oznacza, że raty kredytów hipotecznych w złotych, ze względu na niższe oprocentowanie, również pójdą w dół.

d3ze0kq

- W moim scenariuszu bazowym zakładam, że stopy w Polsce zostaną obniżone - podkreśla Marcin Kiepas.

Źródło: money.pl na podstawie danych NBP.

Niższe stopy procentowe w Polsce nie powinny jednak automatycznie przełożyć się się na osłabienie polskiej waluty wobec euro oraz franka szwajcarskiego. Duży wpływ na taki rozwój wypadków będzie miała polityka Europejskiego Banku Centralnego. Bo podczas gdy amerykański Fed zabiera się za podwyżki stóp procentowych, w tym samym czasie EBC kontynuuje swój program "drukowania" euro. Według ostatnich informacji ma on potrwać do marca 2017 roku.

d3ze0kq

W ten sposób słabość euro może spowodować, że w pierwszym półroczu złotemu uda się zyskać do europejskiej waluty kilka groszy.

Prognoza kursu złotego wobec euro (zł)
Analityk Instytucja Kurs 30.12 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Marcin Kiepas Admiral Markets 4,24 4,28 4,28 4,20
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 4,24 4,22 4,17 4,15
Dorota Strauch Raiffeisen Polbank 4,24 4,24 4,21 4,19
ŚREDNIA 4,24 4,25 4,22 4,18

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków. ##Raty kredytów we frankach nieznacznie spadną? Analitycy dość spokojnie odnoszą się też do perspektyw złotego wobec franka szwajcarskiego. To bardzo istotna informacja z punktu widzenia osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich. Według analityków pierwsze półrocze powinno przynieść również umocnienie złotego wobec franka szwajcarskiego, co ma związek z dążeniami tamtejszego banku centralnego do obniżenia kursu własnej waluty.

Prognoza kursu złotego wobec franka szwajcarskiego (zł)
Analityk Instytucja Kurs 30.12 Prognoza 1M Prognoza 3M Prognoza 6M
Marcin Kiepas Admiral Markets 3,91 3,93 3,91 3,82
Mateusz Adamkiewicz HFT Brokers 3,91 3,93 3,93 3,85
Dorota Strauch Raiffeisen Polbank 3,91 3,88 3,78 3,75
ŚREDNIA 3,91 3,91 3,87 3,81

Źródło: money.pl na podstawie prognoz analityków.

d3ze0kq

W przypadku szwajcarskiej waluty trzeba jednak mieć na uwadze to, że zmiany jej kursu potrafią być bardzo nieprzewidywalne. Najlepszym na to dowodem może być fakt, że dokładnie 15 stycznia 2015 roku kurs szwajcarskiej waluty w jednej chwili wystrzelił o kilkadziesiąt procent w górę i znalazł się na poziomie powyżej 5 złotych.

d3ze0kq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ze0kq