ycipk-dibrug

Program "Rodzina 500+". Premier zaskoczona liczbą zgłoszonych wniosków

Premier Beata Szydło jest zadowolona po pierwszym dniu realizacji programu "Rodzina 500 Plus". Od północy tylko drogą elektroniczną złożono ponad 80 tysięcy wniosków o wypłaty świadczeń. Nie wiadomo jeszcze, ile wniosków złożono w tradycyjny sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Program "Rodzina 500+". Premier zaskoczona liczbą zgłoszonych wniosków
(PAP, Fot: Radek Pietruszka / PAP)
ycipk-dibrug

Beata Szydło przyznała w TVP Info, że jest zaskoczona tak dużą liczbą wniosków złożonych w pierwszym dniu. Jednak najważniejsze jest, jej zdaniem, że cały proces przebiega bez większych problemów. W środku dnia jednak były problemy z systemem ZUS, o czym pisaliśmy tutaj >>

Premier Szydło przypomniała, że celem programu "Rodzina 500 Plus jest pomoc polskim rodzinom, a także poprawa sytuacji demograficznej i przyczynienie się do ożywienia gospodarki. Jak podkreśliła, dla niej najważniejsze jest, że rodziny są zadowolone z programu. Beata Szydło powiedziała, że mieszkańcy Mazowsza, z którymi dziś rozmawiała, są szczęśliwi z otrzymania pomocy na wychowanie dzieci.

Wnioski będzie można składać przez trzy najbliższe miesiące. Nie wpłynie to na wysokość świadczeń.

ycipk-dibrug

Premier podkreśliła, że "Rodzina 500 Plus" nie jest programem socjalnym, ale ma charakter powszechny. Fakt, że obejmuje drugie i kolejne dzieci w rodzinie, pokazuje, iż ma wymiar demograficzny, a jednym z jego celów jest zwiększenie liczby urodzeń.

Beata Szydło zapowiedziała, że rząd będzie monitorował program i jego efekty, i w razie potrzeby zostanie on zmodyfikowany. Nie ma jednak planów rezygnacji z niego. Premier zaznaczyła, że demograficzne skutki programu będą widoczne dopiero za jakiś czas. Szefowa rządu jest spokojna o jego finansowanie w najbliższych latach. Minister finansów przygotowuje już odpowiednie rozwiązania, dotyczące między innymi systemu podatkowego. Beata Szydło zapewniła jednak, że nie będzie podwyżki podatków.

Premier Beata Szydło powiedziała, że kolejnymi priorytetami rządu - po programie "Rodzina 500 Plus" - są obniżenie wieku emerytalnego i podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Szefowa rządu przypomniała w rozmowie z TVP Info, że w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o dobrowolnym przejściu na emeryturę w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Beata Szydło chciałaby, aby został on uchwalony do końca roku, podobnie jak projekt ustawy o podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Rząd zamierza jednak podzielić ten proces na kilka etapów. W pierwszej kolejności kwota wolna od podatku powinna zostać podniesiona dla najuboższych i emerytów.

ycipk-dibrug

Premier podkreśliła, że rząd chce utrzymać deficyt budżetowy poniżej 3 procent PKB i zapewnić środki na inne cele, w tym na obronność i programy rozwojowe. Szefowa rządu dodała, że ministerstwo edukacji pracuje nad reformami w szkolnictwie. Ich założenia przedstawi w połowie roku minister Anna Zalewska.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-dibrug

ycipk-dibrug
ycipk-dibrug