Projekcja może stworzyć pole do obniżki stóp lub do zmiany nastawienia RPP - Pietrewicz z RPP
1.10.Warszawa (PAP) - Nie ma pewności, że przebieg procesów gospodarczych zaprezentowany w październikowej projekcji będzie optymistyczny, dlatego może ona stworzyć przestrzeń do...
1.10.Warszawa (PAP) - Nie ma pewności, że przebieg procesów gospodarczych zaprezentowany w październikowej projekcji będzie optymistyczny, dlatego może ona stworzyć przestrzeń do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, rzędu 25 pb. - uważa Mirosław Pietrewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Członek RPP zaznacza jednak, że jeśli w projekcji zostanie przedstawiony korzystniejszy scenariusz, wówczas nie wyklucza on poparcia dla zmiany nieformalnego nastawienia RPP na neutralne.
"Jeżeli październikowa projekcja będzie prezentować podobny obraz do tego, który był w projekcji czerwcowej, będzie to tworzyło pole do jeszcze jednej obniżki stóp procentowych, rzędu 25 pb" - powiedział Pietrwewicz w rozmowie z PAP.
"Październikowa projekcja będzie miała istotne znaczenie. Nie ma żadnej pewności, że przebieg procesów gospodarczych będzie bardziej optymistyczny, niż ten zaprezentowany w projekcji czerwcowej. Niepewność jest bardzo duża" - dodał.
"Wydaje mi się, że trzeba brać pod uwagę również możliwość, że prognozowana dynamika PKB wcale nie będzie bardziej korzystna. Jeżeli będzie nawet w okolicach 1 procenta w tym roku, to nie znaczy, że jest to pozytywny obraz. Oceny, że w przyszłym roku wzrost PKB wyniesie ponad 1,5 proc. są moim zdaniem zbyt optymistyczne" - ocenia członek RPP.
Zdaniem Pietrewicza, jeśli jednak październikowa projekcja będzie prezentowała korzystniejszy przebieg procesów gospodarczych, wówczas nie wyklucza poparcia dla zmiany nieformalnego nastawienia RPP na neutralne.
"W tej chwili jeszcze nie można zająć stanowiska, nie mamy nowych informacji, które by nas do tego upoważniały. Należałoby poczekać do projekcji, żeby mieć dodatkowy zasób informacji, które pozwolą na bardziej precyzyjną ocenę, co się może dziać w perspektywie oddziaływania polityki pieniężnej" - powiedział.
"Nie jestem dogmatykiem, nie upieram się przy swoich poglądach. Jeśli będą racjonalne przesłanki do zmiany nastawienia, to uzyska to moje poparcie" - dodał.
Ministerstwo Finansów podało w czwartek w komunikacie, że szacuje inflację we wrześniu 2009 roku na poziomie 3,5 proc. rdr, a w ujęciu mdm spodziewa się wzrostu cen o 0,2 proc.
"Jest to korzystna informacja. Może sugerować, że nasze przewidywania, co do tego, jak się ukształtuje inflacja do końca tego roku nie były zbyt optymistyczne. Myślę, że inflacja na koniec roku nie powinna być wyższa, niż 3,5 proc." - powiedział.
"Biorąc pod uwagę to, że dynamika procesów realnych nie jest najlepsza, wydaje się, że inflacja powinna się to tego dostosować" - dodał.
Jacek Barszczewski (PAP)
jba/ gor/