Projekt budżetu na '12 nierealistyczny; deficyt może być wyższy niż 35 mld zł - Kaźmierczak, RPP

25.10. Warszawa (PAP) - Projekt budżetu na 2012 roku jest nierealistyczny, a ze względu na zawyżoną prognozę dochodów podatkowych może się okazać, że deficyt budżetowy będzie...

25.10.2011 | aktual.: 25.10.2011 12:08

25.10. Warszawa (PAP) - Projekt budżetu na 2012 roku jest nierealistyczny, a ze względu na zawyżoną prognozę dochodów podatkowych może się okazać, że deficyt budżetowy będzie wyższy niż planowane 35 mld zł - uważa Andrzej Kaźmierczak, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Po wyborach okazuje się, że prawdopodobnie trzeba będzie zmienić plan budżetowy. Ten stworzony pod wybory jest planem nierealistycznym. Te założenia, które przyjęto niestety nie sprawdzą się, a zatem trzeba go będzie zmodyfikować do końca bieżącego roku, tak aby był bardziej realistyczny. (...) Kryzys w strefie euro spowoduje spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce. Po drugie, jeżeli on będzie trwał - nastąpi ucieczka kapitału z banków komercyjnych z Polski do banków-matek za granicą, z konsekwencją osłabienia kursu złotego" - powiedział Kaźmierczak w poniedziałek w Radiu Maryja.

Jego zdaniem w projekcie budżetu przyjęto bardzo +wyśrubowany+ wskaźnik wzrostu PKB.

"On ma istotne znaczenie dla policzenia dochodów z podatków, do policzenia wydatków. Jeżeli wzrost PKB ulegnie zmniejszeniu, a najprawdopodobniej tak będzie, to spadną dochody z VAT, spadną wpływy z CIT, akcyzy, a zatem zmniejszą się wpływy podatkowe. Przyjęto już bardzo wyśrubowane sumy, jeśli chodzi o wpływy z podatków" - podkreśla członek RPP.

"Może okazać się, że deficyt będzie większy skoro będzie trzeba urealnić wpływ z podatków. Jest kwestia zaniżonego wskaźnika inflacji. W sposób nierealistyczny przyjęto, że bezrobocie spadnie, że wzrośnie zatrudnienie w gospodarce narodowej. (...) Ten deficyt budżetowy prawdopodobnie będzie musiał być większy, gdyż nierealistyczne są wpływy z podatków" - dodaje Kaźmierczak.

Rząd w przyjętym pod koniec września i skierowanym do parlamentu projekcie budżetu na 2012 rok założył deficyt budżetowy w wysokości 35 mld zł, wzrost PKB na poziomie 4,0 proc., a inflację średnioroczną 2,8 proc.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w poniedziałek, że ewentualne korekty założeń do budżetu na 2012 rok uzależnione będą od skuteczności pakietu ratunkowego dla strefy euro. (PAP)

bg/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finanserppbanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)