Trwa ładowanie...
oprac. Patryk Skrzat
22-08-2018 06:25

Projekt budżetu przyjęty. Więcej pieniędzy dla emerytów

We wtorek rząd przyjął projekt budżetu na 2019 r. Wśród zaplanowanych wydatków znalazło się 7 mld zł na emerytury i renty. To oznacza najwyższą od wielu lat waloryzację.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Projekt budżetu przyjęty. Więcej pieniędzy dla emerytówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2fk7pv

Nowy budżet w ostatecznym kształcie zostanie przyjęty przez Sejm za kilka miesięcy. Nie należy się już jednak spodziewać dużych odstępstw od tego, co zapisano w jego projekcie. Oznacza to m.in. najwyższą od wielu lat waloryzację rent i emerytur - przypomina "Super Express".

Na świadczenia zostało przeznaczone blisko 7 mld zł. Nie ma jednak co popadać w hurraoptymizm. Co kryje się za hasłem "najwyższej od lat waloryzacji"? Podwyżka o 3,26 proc. W praktyce oznacza to, że osoba otrzymująca najniższą emeryturę, czyli niecałe 900 zł, dostanie dodatkowo 26 zł.

Zobacz też: W niektórych przypadkach lepsza wypłata jednorazowa niż "groszowa" emerytura

Znaczący zastrzyk finansowy otrzymają emeryci, którzy pobierają przynajmniej 3,2 tys. zł emerytury. Ich świadczenie będzie wyższe o ponad 100 zł. Tymczasem jak informował money.pl, przeciętna emerytura mężczyzny w Polsce to 2699 zł i 52 grosze. Przeciętna emerytura kobiety? 1614 zł i 39 groszy.

d2fk7pv

Odnosząc się do tych kwot, "statystyczny emeryt" otrzyma dodatkowo ok. 85 zł, a "statystyczna emerytka" ok 50 zł.

Budżet na 2019 r.

Przyjęty we wtorek projekt budżetu na 2019 r. zakłada 28,5 mld zł deficytu budżetu państwa. W relacji do PKB to najlepszy wynik w historii - podkreślają ekonomiści mBanku. Mocno zmaleć ma deficyt sektora finansów publicznych. - Rząd idzie w dobrym kierunku, ale za wolno - ocenia z kolei ekonomista prof. Stanisław Gomułka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2fk7pv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fk7pv
d2fk7pv