ycipk-3oho2n

Projekt likwidujący obowiązkowe szczepienia odrzucony. Sejm niemal jednogłośny

Sejm niemal jednogłośnie odrzucił obywatelski projekt ustawy, który likwiduje obowiązek szczepień ochronnych. Za odrzuceniem opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw, 16 osób wstrzymało się od głosu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt likwidujący obowiązkowe szczepienia odrzucony. Sejm niemal jednogłośny
(WP.PL)
ycipk-3oho2n

Jeszcze podczas czwartkowej debaty głosowanie za odrzuceniem zapowiedziały kluby PiS, PO, Nowoczesna i PSL-UED. Wcześniej, odrzucenie projektu zarekomendowały połączone komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny.

Czytaj więcej: Protest policjantów, podatki, szczepienia. Pracowity dzień w Sejmie

Odrzucony projekt zakłada likwidację obowiązku szczepień, wprowadzając ich dobrowolność. Obowiązek szczepień ochronnych pozostawiał dla stanu zagrożenia i epidemii. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Wiedzy i Szczepionkach „STOP NOP”. Jego przedstawicielka Justyna Socha wyjaśniała, że reprezentuje „zdeterminowanych rodziców”.

ycipk-3oho2n

Komisje sejmowe też były na nie

W czwartek sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem obywatelskiego projektu, który przewiduje likwidację obowiązku szczepień.

Głosowanie poprzedziły wystąpienia m.in. Głownego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa, Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessaka, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej Andrzeja Matyi i kilku innych ekspertów.

Wraca odra. Ministerstwo zdrowia rozważa zaostrzenie przepisów dotyczących obcokrajowców

ycipk-3oho2n

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek oświadczyła, że decyzja partii jest taka, że „szczepienia będą obowiązkowe. Nic się w tej kwestii nie zmieni, nie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami”. Zapytana o to, czy nad nowelizacją przepisów pracuje Ministerstwo Zdrowia, oświadczyła, że z jej wiedzy wynika, że nie.

Przypomnijmy, że sejmowa większość przed kilkoma tygodniami nie zgodziła się na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych w pierwszym czytaniu.Skierowano go do komisji, co posłowie PiS tłumaczyli tym, że partia obiecała, że nie będzie głosowała za odrzucaniem projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu.

Rząd od samego początku jest negatywnie nastawiony do projektu. W stanowisku podkreślił, że realizacja programu szczepień ochronnych odgrywa ważną role w kształtowaniu zdrowia publicznego poprzez zapobieganie występowania chorób zakaźnych i ich następstw.

ycipk-3oho2n

Za koniecznością utrzymania obowiązkowych szczepień wypowiadają się m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, minister rodziny Elżbieta Rafalska, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oho2n

ycipk-3oho2n
ycipk-3oho2n