Trwa ładowanie...
d4qbn2u

Projekt Mobistyle ma zachęcać do efektywnego korzystania z energii

Zachęcenie klientów do efektywnego korzystania z energii elektrycznej i cieplnej, podniesienie świadomości oraz zmiana złych nawyków w gospodarowaniu energią - to cele międzynarodowego projektu badawczego Mobistyle, dofinansowanego ze środków unijnych.

Share
d4qbn2u

W skład konsorcjum, które przez trzy lata kosztem 2,4 mln euro będzie realizowało to przedsięwzięcie wchodzą spółki z grupy Tauron.

"W Tauronie stawiamy na badania i rozwój oraz innowacje. Decyzja o dofinansowaniu projektu Mobistyle ze środków programu Horyzont 2020 jest potwierdzeniem, że nie są to wyłącznie plany, ale konkretne działania" - powiedział wiceprezes Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju Jarosław Broda. Do projektu przyłączą się też spółki Tauron Dystrybucja i Tauron Sprzedaż.

Broda podkreślił, że realizując kolejne projekty badawczo-rozwojowe Tauron korzysta z wiedzy i doświadczenia pracowników, którzy najlepiej znają potrzeby i specyfikę branży energetycznej. Zaznaczył, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rozwijanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, szczególnie w obszarze sprzedaży, jest istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej.

d4qbn2u

Pełna nazwa projektu Mobistyle brzmi: "Motywowanie użytkowników końcowych do zmiany zachowania przez zaangażowanie narzędzi ICT (teleinformatycznych) i usług informacyjnych dotyczy wykorzystania energii, środowiska wewnętrznego, zdrowia i stylu życia". Jak podaje Tauron, chodzi o rozwój technologii i modeli biznesowych związanych z lepszym wykorzystaniem przez klientów energii elektrycznej, ciepła i chłodu. Celem przedsięwzięcia jest zmiana zachowania klientów poprzez podniesienie ich świadomości, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

"Projekt w części, za którą odpowiedzialny jest Tauron, ma wykorzystywać infrastrukturę stworzoną w ramach obecnie realizowanej inicjatywy AMI+ Wrocław (Smart City Wrocław). W przedsięwzięcie zaangażuje się kilka podmiotów z naszej grupy. Efekty zostaną wykorzystane przy opracowywaniu nowych lub ulepszonych produktów na bazie inteligentnego opomiarowania, oferowanych przez Tauron" - wskazał Broda.

Całkowity budżet projektu wynosi 2,4 mln euro, z czego unijne dofinansowanie wynosi 70 proc. Projekt będzie realizowany przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest holenderska spółka Huygen Installatie. Efekty będą testowane w pięciu krajach. Wszystko potrwa przez trzy lata.

Mobistyle będzie już drugim, po ICP4Life, projektem realizowanym przez Tauron Polska Energia z udziałem funduszy z programu Horyzont 2020. Dofinansowanie unijne otrzymała także inicjatywa Tauron Wydobycie realizowana wspólnie z Głównym Instytutem Górnictwa w ramach programu RFCS. Projekt CEReS ma na celu wprowadzenie wielu usprawnień technologicznych w celu zmniejszenia ryzyka związanego z produkowanymi odpadami pogórniczymi.

Tauron Polska Energia to jedna z największych firm w Polsce, jest też największym w kraju dystrybutorem energii elektrycznej - spółki z grupy sprzedają energię do ponad 5,3 mln odbiorców końcowych. Grupa kontroluje ok. 20 proc. polskich zasobów energetycznego węgla kamiennego, jest drugim co do wielkości wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

d4qbn2u

Podziel się opinią

Share
d4qbn2u
d4qbn2u