Trwa ładowanie...

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy - do komisji

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt PO rozszerzający katalog prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta. Odrzucenia projektu chciała opozycja.

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy - do komisjiŹródło: Thinkstockphotos
dbeg9uw
dbeg9uw

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało w piątek 196 posłów, 225 było przeciwnych, a 13 wstrzymało się od głosu. Projekt trafił do komisji kodyfikacyjnej.

W projekcie chodzi m.in. o usługi świadczone przez centra działające w Polsce na rzecz partnerów zagranicznych z krajów, które mają inne kalendarze świąt i dni wolnych.

Autorzy projektu wskazują, że obecne regulacje nie dopuszczają wykonywania pracy w niedziele i święta na rzecz różnych zagranicznych podmiotów działających na rynku światowym, w których obowiązują różne kalendarze świąt i strefy czasowe. W szczególności chodzi o prace przy świadczeniu usług transgranicznych przez centra działające w Polsce.

Dlatego proponują dodanie do katalogu prac, które mogą być wykonywane w niedziele i święta, zapisu zezwalającego na pracę "przy wykonywaniu prac z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego lub zagranicznego oddziału lub przedstawicielstwa przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ze względu na odmienne, w stosunku do pracodawcy, dni wolne od pracy u wyżej wymienionych podmiotów".

dbeg9uw

Autorzy projektu argumentują, że pomoże to nie tylko zachować obecne miejsca pracy w sektorze usług biznesowych (ich liczbę szacują na ok. 200 tys.), ale również stworzyć nowe oraz poprawić konkurencyjność polskiego rynku pracy w tym obszarze.

W ocenie opozycji projekt doprowadzi do tego, że Polska będzie specjalizować się w udostępnianiu taniej siły roboczej, a pracownicy zostaną pozbawieni kolejnych praw.

W ocenie MPiPS zaproponowane w projekcie rozwiązania powinny być przedmiotem dyskusji na forum zespołu prawa pracy Komisji Trójstronnej.

dbeg9uw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbeg9uw