Projekt OPZZ o "pomostówkach" trafił do podkomisji sejmowej
Sejmowa komisja polityki społecznej powołała
w czwartek podkomisję, która ma rozpatrzyć projekt nowelizacji
ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
autorstwa OPZZ. Projekt, który dotyczy emerytur pomostowych,
wpłynął do Sejmu w maju 2006 r; w lipcu posłowie opowiedzieli się
za dalszymi pracami nad nim.
01.03.2007 | aktual.: 11.04.2007 14:17
Zgodnie z obowiązującą ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (z grudnia 1998 r.), osoby pracujące w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury do końca grudnia 2007 r.
Projekt noweli, pod którym OPZZ zebrał 700 tys. podpisów przewiduje, że wszystkie osoby zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze będą mogły przejść na wcześniejsze emerytury. Dotyczy to osób, które przed 1 stycznia 1999 r. były zatrudnione w szkodliwych warunkach, mają odpowiedni staż pracy, urodziły się w latach 1949-1968. Chodzi m.in. o hutników, kolejarzy, nauczycieli, dziennikarzy, artystów cyrkowych.
W projekcie przewidziano ponadto utworzenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych centralnego rejestru osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze. Polegałoby to na tym, że do końca 2007 r. każdy, kto przed wejściem systemu emerytalnego w 1999 r. pracował w szczególnych warunkach i charakterze, musiałby zgłosić się do ZUS i przedstawić na to odpowiednie dokumenty. Gdyby jednak ZUS nie uznał tych dokumentów, przysługiwałoby odwołanie do sądu.
Nad własnym projektem dot. emerytur pomostowych pracuje także resort pracy i polityki społecznej. Wstępne założenia trafiły do akceptacji Kancelarii Premiera.
W projekcie ustawy ministerstwo proponuje m.in., aby osoby, które od 2008 r. przejdą na emeryturę pomostową, nie mogły dorobić do niej, pracując na stanowisku uprawniającym do takiej emerytury, czyli wykonywać pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Ponadto resort rozważa całkowity zakaz dorabiania.
Według wstępnych założeń, na emeryturę pomostową będzie można przechodzić o 5 lat wcześniej, w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Świadczenie to ma wynosić nie mniej niż 90 proc. minimalnej emerytury. Prawdopodobnie zostanie utrzymana dotychczas obowiązująca lista uprawnionych do emerytury pomostowej (w stosunku do rozporządzenia z 1983 r.), obejmująca m.in. nauczycieli, hutników, kolejarzy, a także dziennikarzy.