Projekt OPZZ ws. emerytur skierowany do komisji
Zgodnie z projektem, na emeryturę można byłoby przejść - bez względu na wiek - po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni). Obecnie trzeba mieć ukończone 60 i 65 lat.
Sejm skierował w czwartek do komisji polityki społecznej i rodziny obywatelski projekt zmian w ustawie emerytalnej. Zgodnie z projektem, na emeryturę można byłoby przejść - bez względu na wiek - po 35 latach pracy (kobiety) i 40 latach (mężczyźni). Obecnie trzeba mieć ukończone 60 i 65 lat.
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych został przygotowany przez ekspertów Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Wcześniej klub parlamentarny PO opowiedział się za odrzuceniem propozycji OPZZ w pierwszym czytaniu. W tej sprawie złożył wniosek. Klub PiS uznał, że warto nad projektem popracować i opowiedział się za skierowaniem go do dalszych prac w sejmowej komisji. Lewica i SdPL poparły projekt. PSL opowiedziało się za dalszymi pracami parlamentarnymi nad projektem.
Minister pracy Jolanta Fedak podkreślała, że w proponowanym przez OPZZ systemie emerytura będzie niższa. - Nie jest żadną wartością wcześniejsza emerytura w nowym systemie emerytalnym, która będzie niższa - mówiła. Dodała, że w czwartek podpisała projekt ustawy, który poprawi reformę emerytalną i zwróciła się do opozycji o współpracę w tej kwestii.
Przewodniczący OPZZ Jan Guz wyjaśnił podczas czwartkowego posiedzenia plenarnego Sejmu, że główną ideą projektu jest stworzenie warunków pracownikom o bardzo długim stażu do przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Poinformował, że w ciągu dwóch miesięcy pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób i wciąż napływają głosy poparcia. - Proponowane rozwiązania mają dotyczyć kobiet, które mają okres składkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz mężczyzn, mających okres składkowy co najmniej 40 lat - powiedział Guz.
W środę rząd zapowiedział, że zwróci się do Sejmu o odrzucenie projektu OPZZ. Zdaniem Rady Ministrów, proponowane przepisy naruszają spójność systemu emerytalnego oraz nie są zgodne z reformą emerytalną z 1999 r. Ministrowie uważają, że wprowadzenie zaproponowanych przez OPZZ zmian zachęcałoby do przedwczesnego kończenia aktywności zawodowej.
Zdaniem OPZZ, system emerytalny wymaga naprawy, FUS jest niewydolny, a Fundusz Rezerwy Demograficznej ma coraz mniejsze znaczenie.
Zgodnie z zasadami obowiązującego od 1999 r. tzw. kapitałowego systemu emerytalnego pracujący, którzy należą do OFE (obowiązkowo - urodzeni po 1968 r.; z wyboru - urodzeni w latach 1948-68), odprowadzają do ZUS 12,2 proc. swojej pensji, zaś do OFE 7,3 proc. Pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach ubezpieczonego w OFE i ZUS. Po osiągnięciu 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, każdy dostanie emeryturę złożoną z dwóch części - jedną z ZUS, drugą z OFE.