Projekt przepisów ws. samodzielnego tankowania LPG - w sierpniu
Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Transportu ustaliły zakres zmian w prawie, które umożliwią samoobsługę przy tankowaniu LPG - poinformował resort gospodarki. Według informacji resortu gospodarki, projekt nowych przepisów może być gotowy w sierpniu.
"Ministerstwo Gospodarki uważa, iż samoobsługa tankowania LPG powinna być w Polsce dopuszczona, a wymogi techniczne w tym zakresie należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Szczegółowe rozwiązania w tym zakresie będą konsultowane z branżą i instytucjami zajmującymi się bezpieczeństwa technicznego" - poinformował w resort gospodarki na swojej stronie internetowej.
Obecnie tylko pracownik stacji paliw może obsługiwać dystrybutor do tankowania LPG, choć dyskusje na temat umożliwienia kierowcom samodzielnego tankowania autogazu na stacjach trwają od kilku lat. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego przedstawiała dane, według których wprowadzenie takiego rozwiązania pozwoliłoby na obniżenie cen tego paliwa o ok. 5-10 gr za litr. Obecnie za litr autogazu kierowcy płacą średnio na stacjach 2,63-2,77 zł. POPiHN zwracał też uwagę, że samoobsługowe tankowanie autogazu jest powszechne we wszystkich państwach tzw. starej Unii, a jeśli będzie odpowiednio wdrożone, to nie zagrozi bezpieczeństwu użytkowników aut na gaz.
Resort gospodarki nie uściślił, które konkretnie akty prawne będą wymagały zmian.
Wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz wskazywał w marcu br. w odpowiedzi na interpelację poselską, że w pierwszej kolejności należałoby dokonać niezbędnych zmian legislacyjnych w aktach prawnych, które pozostają w zakresie właściwości ministra gospodarki.
Chodzi o rozporządzenie ministra gospodarki z listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie; z lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych; oraz z września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy magazynowaniu, napełnianiu i rozprowadzaniu gazów płynnych.
Wiceminister wskazał też rozporządzenie ministra gospodarki oraz ministra pracy i polityki społecznej z kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.