Trwa ładowanie...
d2eu7sd
emerytury

Projekt wypłat dodatku dla emerytów i rencistów - do dalszych prac

Projekt, przewidujący wypłatę dla
najuboższych emerytów i rencistów jednorazowego dodatku w
wysokości 150 do 330 złotych, został skierowany do dalszych prac.
Decyzję w tej sprawie podjęła w piątek sejmowa Komisja Polityki
Społecznej i powołała podkomisję do prowadzenia dalszych prac nad
projektem ustawy.

Share
d2eu7sd

Projekt, przewidujący wypłatę dla najuboższych emerytów i rencistów jednorazowego dodatku w wysokości 150 do 330 złotych, został skierowany do dalszych prac. Decyzję w tej sprawie podjęła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i powołała podkomisję do prowadzenia dalszych prac nad projektem ustawy.

Zgodnie z projektem rządowym dodatek ten otrzymałyby osoby, których dochód nie przekracza 1,2 tys. zł brutto. Miałby zostać wypłacony w kwietniu. Przeciwna podejmowaniu dalszych prac nad projektem przed skierowaniem go do konsultacji społecznych była Izabela Jaruga-Nowacka (SLD). _ Skierowanie projektu ustawy bez przedstawienia wyników konsultacji społecznych jest niezgodne z regulaminem Sejmu _ - stwierdziła.

Biuro Legislacyjne Sejmu poinformowało, że marszałek "może, ale nie musi" skierować projekt ustawy do prac bez konsultacji społecznych.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński powiedział, że aby przewidywane w ustawie świadczenia mogły być wypłacone od 1 kwietnia, ustawa musi zostać przyjęta do 15 marca.

d2eu7sd

_ Przydałaby się dyskusja, ale zapis ustawy ma presję czasową _ - powiedział Tadeusz Cymański (PiS), opowiadając się za dalszymi pracami nad ustawą. Wiesław Szczepański (SLD) uważa natomiast, że został tutaj naruszony tryb proceduralny prac.

Według szacunków, wraz z wypłatą kwietniowego świadczenia z dodatku skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów. Prawo do dodatku byłoby przyznawane z urzędu (bez konieczności składania wniosku przez rencistę lub emeryta). Na wypłatę jednorazowych świadczeń przeznaczone mają być środki przewidziane w tegorocznym budżecie na waloryzację rent i emerytur, czyli 1,7 mld zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2eu7sd

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2eu7sd
d2eu7sd