Projekt wypłat dodatku dla emerytów i rencistów - do dalszych prac
Projekt, przewidujący wypłatę dla
najuboższych emerytów i rencistów jednorazowego dodatku w
wysokości 150 do 330 złotych, został skierowany do dalszych prac.
Decyzję w tej sprawie podjęła w piątek sejmowa Komisja Polityki
Społecznej i powołała podkomisję do prowadzenia dalszych prac nad
projektem ustawy.
Projekt, przewidujący wypłatę dla najuboższych emerytów i rencistów jednorazowego dodatku w wysokości 150 do 330 złotych, został skierowany do dalszych prac. Decyzję w tej sprawie podjęła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i powołała podkomisję do prowadzenia dalszych prac nad projektem ustawy.
Zgodnie z projektem rządowym dodatek ten otrzymałyby osoby, których dochód nie przekracza 1,2 tys. zł brutto. Miałby zostać wypłacony w kwietniu. Przeciwna podejmowaniu dalszych prac nad projektem przed skierowaniem go do konsultacji społecznych była Izabela Jaruga-Nowacka (SLD). _ Skierowanie projektu ustawy bez przedstawienia wyników konsultacji społecznych jest niezgodne z regulaminem Sejmu _ - stwierdziła.
Biuro Legislacyjne Sejmu poinformowało, że marszałek "może, ale nie musi" skierować projekt ustawy do prac bez konsultacji społecznych.
Wiceminister pracy i polityki społecznej Romuald Poliński powiedział, że aby przewidywane w ustawie świadczenia mogły być wypłacone od 1 kwietnia, ustawa musi zostać przyjęta do 15 marca.
_ Przydałaby się dyskusja, ale zapis ustawy ma presję czasową _ - powiedział Tadeusz Cymański (PiS), opowiadając się za dalszymi pracami nad ustawą. Wiesław Szczepański (SLD) uważa natomiast, że został tutaj naruszony tryb proceduralny prac.
Według szacunków, wraz z wypłatą kwietniowego świadczenia z dodatku skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów. Prawo do dodatku byłoby przyznawane z urzędu (bez konieczności składania wniosku przez rencistę lub emeryta). Na wypłatę jednorazowych świadczeń przeznaczone mają być środki przewidziane w tegorocznym budżecie na waloryzację rent i emerytur, czyli 1,7 mld zł.