Trwa ładowanie...
d166jzw
d166jzw

Projekty uchwał na WZA PKO BP ws. podziału zysku i emisji bez akceptacji RN (opis, aktl.)

...
Share
d166jzw

(dochodzi wypowiedź wiceminister Joanny Schmid)

16.6.Warszawa (PAP) - Projekty uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP dotyczące podziału zysku za 2008 rok oraz podwyższenia kapitału przez bank nie zostały pozytywnie zaopiniowane przez radę nadzorczą - poinformował bank w komunikacie.

Zarząd PKO BP chce zaproponować akcjonariuszom, by z zysku za 2008 rok przeznaczyć na dywidendę 2,88 mld zł (99,96 proc. zysku), co daje 2,88 zł dywidendy na akcję.

d166jzw

Proponowanym dniem dywidendy PKO BP jest 24 września, a dniem jej wypłaty 5 października

PKO BP podał, że projekt uchwały w tej sprawie nie został zaopiniowany pozytywnie przez radę nadzorczą banku.

Podobne stanowisko RN wyraziła także odnośnie projektu uchwały dotyczącego emisji nie więcej niż 650 mln akcji serii D.

Zgodnie z projektem dniem prawa poboru ma być 23 września 2009 r.

d166jzw

Wiceminister skarbu Joanna Schmid poinformowała, że Ministerstwo Skarbu Państwa nie podjęło decyzji odnośnie podziału zysku oraz podwyższenia kapitału.

"Mamy dwie uchwały w zakresie podwyższenia kapitału i wypłaty dywidendy: zarządu i rady nadzorczej. Opinie są ze sobą sprzeczne. Rada nadzorcza jest przeciwna wypłacie dywidendy i podwyższeniu kapitału w wersji zaproponowanej przez zarząd" - powiedziała PAP Schmid.

"Przez okres dwóch tygodni do walnego zgromadzenia chcemy wnikliwie przeanalizować stanowiska zarządu i rady nadzorczej, by decyzja była jak najbardziej racjonalna i optymalna z punktu widzenia rozwoju banku i umocnienia jego pozycji na rynku oraz realizacji przyjętych celów strategicznych, kierując się interesem zarówno spółki, jak i akcjonariuszy" - dodała.

Jerzy Pruski, prezes PKO BP nie skomentował stanowiska rady nadzorczej w sprawie podziału zysku i emisji akcji.

d166jzw

"Zostawmy decyzję walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy" - powiedział PAP Pruski.

Bank w projektach uchwał na WZA podał, że rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego za 2008 r.

Rada nadzorcza banku nie poparła jednak projektu o udzielenie absolutorium prezesowi Jerzemu Pruskiemu oraz Tomaszowi Mironczukowi, wiceprezesowi banku.

"Nie znam uzasadnienia, jestem zaskoczony" - powiedział Pruski.

WZA banku odbędzie się 30 czerwca. (PAP)

seb/ ana/

d166jzw

Podziel się opinią

Share
d166jzw
d166jzw