Trwa ładowanie...

Propozycja zmian zwolnień lekarskich mundurowych

Ponad 20 uwag zgłoszono podczas konsultacji społecznych do propozycji zmian
w projekcie dotyczącym zwolnień lekarskich mundurowych - poinformowało w poniedziałek MSW. Resort
chce m.in. obniżyć, ze 100 do 80 proc. pensji, zasiłki chorobowe funkcjonariuszy i żołnierzy

Propozycja zmian zwolnień lekarskich mundurowych
dz9bev0
dz9bev0

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak poinformowała PAP, że jak dotąd do resortu wpłynęło ponad 20 uwag m.in. od Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

"Zgłoszone uwagi zostaną przeanalizowane. Następnie propozycje zmian w projekcie zostaną przesłane na Komitet Stały Rady Ministrów. Chcielibyśmy, żeby nowe przepisy w lipcu tego roku weszły w życie" - powiedziała Woźniak.

Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym. "Dane te pochodzą z poszczególnych formacji oraz z ZUS-u" - powiedziała Woźniak.

dz9bev0

Założenia do projektu ustawy obniżającej wysokość zasiłku chorobowego dla funkcjonariuszy i żołnierzy krytykuje Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Apeluje do premiera Donalda Tuska, szefa MSW Jacka Cichockiego i marszałek Sejmu Ewy Kopacz o odrzucenie tych propozycji.

"Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych uważa projekt za niesprawiedliwy i krzywdzący dla żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących każdego dnia ofiarną służbę na rzecz ogółu obywateli" - głosi stanowisko FZZSM.

W ocenie związkowców próba wprowadzenia tych rozwiązań, bez jednoczesnego uregulowania kwestii płatnych nadgodzin oraz gratyfikacji za służbę pełnioną w nocy, w niedzielę i w święta jest "niedopuszczalna i godzi w interes funkcjonariuszy". Dodali, że w rozwiniętych krajach europejskich, jak Niemcy i Francja, nie stosuje się żadnych ograniczeń w zakresie wysokości uposażenia funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich.

Założenia do projektu ustawy - obniżającej zasiłki chorobowe ze 100 do 80 proc. wysokości pensji funkcjonariuszy i żołnierzy - rząd przyjął w październiku 2012 r. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

dz9bev0

Projekt autorstwa MSW zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres na jaki je wystawiono. (PAP)

dz9bev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz9bev0