Prywatyzacja energetyki jest groźna dla bezpieczeństwa
Posłowie PiS uważają, że prywatyzacja sektora energetycznego, którą zakłada przygotowany przez ministra skarbu Aleksandra Grada plan prywatyzacji, jest groźna dla polskiego bezpieczeństwa w tym zakresie.
PiS uważa że prywatyzacja sektora energetycznego zaproponowana przez ministerstwo skarbu jest groźna dla bezpieczeństwa państwa.
Resort szacuje przychody z prywatyzacji na 36,7 mld zł do końca 2010 roku. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym części akcji KGHM i Lotos.
_ Najważniejsze projekty zaktualizowanego programu to prywatyzacja spółek Enea, Tauron, PGE, Energa i ZE PAK z branży energetycznej oraz Ciech, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Azotowe Tarnów i Zakłady Azotowe Kędzierzyn z branży chemicznej, prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych i sprzedaż udziałów w spółkach TP, Pekao S.A., LW Bogdanka, Ruch i Lotos _ - podało w komunikacie MSP.
Były minister skarbu Wojciech Jasiński powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że krytycznie odnosi się do pomysłu prywatyzacji. _ Uważamy, że nie wszystko w Polsce musi być sprywatyzowane _ - ocenił. Jak dodał, obecnie 70 proc. gospodarki jest w rękach prywatnych i - jego zdaniem - to wystarczy.
Zdaniem przewodniczącego Zarządu Głównego PiS Joachima Brudzińskiego, działania prywatyzacyjne mające służyć pokryciu "kosmicznej dziury budżetowej" ministra finansów Jacka Rostowskiego, należy wpisać w prezydencki kalendarz wyborczy.
_ Jeśli premier Tusk chce swoje prezydenckie aspiracje zaspokajać kosztem pozbawienia wpływu państwa na przedsiębiorstwa, spółki ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, to rodzi się pytanie, czy ta ekipa jest odpowiedzialna _ - powiedział.
Brudziński przypomniał, że premier i wicepremier Grzegorz Schetyna, podczas kampanii wyborczej, obiecywali związkowcom z KGHM, że zakład ten będzie sprywatyzowany.