Przed majówką
Przy braku istotnych informacji gospodarczych skrócony do trzech sesji świąteczny tydzień na warszawskim parkiecie rozpoczął się, co nie było zaskoczeniem, od niewielkich zmian cen.
29.04.2013 18:08
Pozytywny impuls dla skromnych wzrostów w Europie i Warszawie napłynął przed południem z Włoch, gdzie doszło do utworzenia nowego rządu. W efekcie w atmosferze wakacyjnego marazmu główne barometry weszły krótko po rozpoczęciu handlu w męczące konsolidacje, które utrzymały się do rozpoczęcia sesji za oceanem. Tamtejsze lepsze dane z rynku nieruchomości podtrzymały nieśmiały optymizm, w efekcie czego WIG oraz WIG20 zakończyły dzień odpowiednio 0,59 i 0,40 procent wyżej niż w piątek. Obroty jednak rozczarowały i zamknęły się w kwocie 560 milionów złotych.
W obrębie blue chipów poza schemat ograniczonej zmienności zdołały w trakcie notowań wyjść kursy akcji TPSA (0,7 proc.), której handlowi towarzyszyły najwyższe na rynku obroty, nienotowane na papierze od ponad dwóch miesięcy. Powodem wzmocnienia kursu telekomu mogą być kolejne publikacje pozytywnych rekomendacji, sugerujących obecnie pojawiający się potencjał wzrostowy walorów. Ponadto na tej bezbarwnej sesji wyróżniły się walory BRE Banku (2,9 proc.), Eurocashu (2,7 proc.), Synthosu (2,7 proc.), Kernela (3,5 proc.), PGE (2 proc.), GTC (1,9 proc.), PZU (1,5), BHW (1,5 proc.) oraz Boryszewa (2,2 proc.). Z kolei problemy z utrzymaniem cen z końca tygodnia miały dzisiaj walory Pekao (-0,65 proc.), JSW (-1,7 proc.) oraz KGHM-u (-1,7 proc.), który jeszcze rano był liderem tego segmentu spółek. Dymisja władz PGNiG zaszkodziła notowaniom akcji, które finiszowały z blisko dwuprocentową stratą.
Tradycyjnie większą dynamiką imponowały papiery spółek o mniejszej kapitalizacji. Straty z poprzednich sesji odrabiały takie walory, jak Agroton (17 proc.), Coal Energy (11 proc.), Skotan (5,8 proc.), Sfinks (11 proc.), Groclin (9 proc.) oraz Hygienika (3,8 proc.). Na drugim biegunie sesję zakończyły między innymi Mostostal Warszawa (-12 proc.), Cognor (-7 proc.) i ZUK Stąporków (-3,6 proc.).
Biorąc pod uwagę zarówno skalę dzisiejszych obrotów, jaki zmienność giełdowych barometrów, trudno ocenić dzisiejsze notowania w kategoriach prognostycznych. Obserwowane w ubiegłym tygodniu wzmocnienie naszego parkietu poprzez wyhamowanie tempa spadków oraz kilkukrotne odbicie od strefy wsparcia w rejonie 2220-2250 punktów na WIG20, stanowią nieśmiały sygnał przynajmniej chwilowego wyczerpania potencjału spadkowego. Skala aktywności strony popytowej wciąż jednak pozostawia wiele do życzenia, przez co już najbliższa obecnie strefa oporu w obszarze 2300-2320 punktów stanowi, jak pokazują ostatnie sesje, poważne wyzwanie dla kupujących. Popyt wciąż nie potrafi pójść za ciosem i zmobilizowany wyprowadzić uzasadnionej technicznie fali odreagowania kilkumiesięcznych spadków. Gdyby się to udało, to jej potencjalny i jednocześnie skromny zasięg powinien dotrzeć przynajmniej w rejon 2410-2430 punktów, gdzie zbiegają się poważniejsze opory techniczne. W przypadku WIG-u potencjalny zasięg analogicznego odbicia
widziałbym w rejonie 45500 punktów. Szanse na ten ewentualny pozytywny scenariusz rosną wraz powiększającym się obecnie obozem giełdowych niedźwiedzi, co można zauważyć, analizując wypowiedzi pojawiające się w środkach masowego przekazu.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.
| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |