Przed nami decyzja Fed. Zobacz, co się stanie ze stopami procentowymi w USA
W centrum uwagi pozostawać będzie przede wszystkim środowe posiedzenie FOMC, a ton komentarza może wspierać walutę amerykańską.
26.04.2016 | aktual.: 26.04.2016 13:56
We wtorek rozpoczęło się posiedzenie amerykańskiego banku centralnego, który zdecyduje o dalszych losach stóp procentowych w USA. Decyzję w tej sprawie poznamy w środę wieczorem i do tego czasu rynek z pewnością wstrzyma oddech.
Dwudniowe posiedzenie Fed jak zawsze budzi wiele emocji wśród inwestorów. Tym razem można z dużą dozą pewności można powiedzieć, że nic się nie zmieni w polityce pieniężnej USA. W komentarzach na ten temat przeważa opinia, że członkowie rady mogą jedynie wpłynąć na oczekiwania rynku dotyczące przyszłych decyzji.
"W centrum uwagi pozostawać będzie przede wszystkim środowe posiedzenie FOMC, a ton komentarza może wspierać walutę amerykańską. Choć prezes J. Yellen nagminnie przypomina o koniecznej ostrożności w działaniach Fed, to jednak wyższe ceny ropy i solidny amerykański rynek pracy przemawiając na korzyść podwyżek, umacniają „zielonego” względem innych głównych walut. Nie wykluczamy więc, że w najbliższych dniach eurodolar zejdzie poniżej 1,11 złoty zaś nadal pozostawać będzie pod presją" - czytamy raporcie porannym DM PKO BP.
Notowania głównej pary walutowej EUR/USD już drugi dzień z rzędu rosną i obecnie wynoszą one 1,12. Oznacza to, że za jedno euro otrzymamy 1,12 dolara. Biorąc jednak pod uwagę dane od początku kwietnia, to mamy do czynienia z lekkim spadkiem tej pary walutowej.
Notowania pary EUR/USD w kwietniu src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1459494000&de=1461684600&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=EURUSD&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1"/>
Marek Rogalski z DM BOŚ zwraca uwagę, że od środowych danych ważniejszy może się okazać czwartkowy odczyt PKB w USA za pierwszy kwartał. - Ważniejsze w tym tygodniu mogą okazać się czwartkowe dane dotyczące PKB, gdyż Rezerwa Federalna nawet, jeżeli będzie próbowała wpłynąć na rynkowe oczekiwania dotyczące podwyżek stóp w tym roku, to najpewniej oprze to o przyszłe dane makro. Słaby odczyt PKB w pierwszym kwartale może mieć jednak wpływ na nastroje - komentuje Marek Rogalski, analityk walutowy DM BOŚ.