Trwa ładowanie...
euro

Przed nami kluczowe wydarzenie dla kursu euro

Inwestorzy czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego dotyczącą dalszego łagodzenie polityki pieniężnej.

Share
Przed nami kluczowe wydarzenie dla kursu euro
d2mje2r

W przyszłym tygodniu na rynku dominować będą wydarzenia, które szczególnie wpłyną na notowania euro i dolara. Jak komentuje Arkadiusz Trzciołek, analityk XTB, główna para walutowa znajdzie się pod presją dwóch najistotniejszych wydarzeń: grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (3 grudnia) oraz publikacji raportu z amerykańskiego rynku pracy (4 grudnia). Oznacza to także zmiany kursu tych walut w stosunku do złotego.

Po tym jak w październiku Mario Draghi przygotował uczestników rynków finansowych na możliwość dalszego łagodzenia polityki monetarnej, wszyscy z niecierpliwością czekają na ogłoszenie. Teraz cięcia stóp procentowych lub rozszerzenie programu skupu aktywów nie jest już tylko widziane jako możliwe, ale jest w zasadzie wysoce oczekiwane. Dodatkowe środki ze strony Europejskiego Banku Centralnego miałyby wspierać wzrost gospodarczy w strefie euro, a także pobudzić niską inflację. A „efektem ubocznym” mogłoby być osłabienie się kursu euro - komentuje analityk XTB.

Zobacz, ile trzeba w piątek zapłacić za jednego dolara

Arkadiusz Trzciołek dodaje, że raport z amerykańskiego rynku pracy za listopad przedstawi dane o zmianie zatrudnienia, stopie bezrobocia oraz wzroście płac. Odczyt zbliżony do oczekiwań powinien być tylko potwierdzeniem, że Fed jest gotowy na podwyżkę stóp procentowych podczas ostatniego posiedzenia w tym roku (16 grudnia). Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w swoich wypowiedziach podkreślało, że rynek pracy spełnił już większość oczekiwań przedstawionych jako cel polityki monetarnej.

d2mje2r

Podwyżka stóp procentowych w USA spowoduje umocnienie dolara również do złotego.

Zobacz, ile w piątek trzeba zapłacić za jedno euro

W piątek podczas sesji giełdowej w Stanach Zjednoczonych możemy spodziewać się mniejszej płynności, a co za tym idzie również mniejszej zmienności. Inwestorzy wracają na rynek po wczorajszym Święcie Dziękczynienia, jednak sesja na nowojorskiej giełdzie będzie skrócona i potrwa do godziny 13:00 czasu lokalnego.

(PŁ)

d2mje2r

Podziel się opinią

Share
d2mje2r
d2mje2r