Przedsiębiorco, ujawnij obroty
Urzędy skarbowe wysyłają do przedsiębiorców wezwania, nakazujące ujawnienie szczegółowych informacji o wysokości sprzedaży - czytamy w "Rzeczpospolitej".
To kolejny przykład restrykcyjnego postępowania fiskusa wobec przedsiębiorców. Gazeta przypomina o problemach z nadawaniem nowym spółkom numerów NIP. Urzędy skarbowe przeprowadzają z tej okazji tzw. postępowania wyjaśniające, w ramach których przesłuchują członków zarządów i żądają wielu dodatkowych informacji.
Na jakiej podstawie fiskus wysyła wezwania? Izba Skarbowa z Gdańska powołuje się przepisy mówiące o czynnościach sprawdzających. - W ramach tej procedury urzędnicy mogą zweryfikować, czy przedsiębiorca składa wymagane przez prawo deklaracje oraz czy są one prawidłowe pod względem formalnym - tłumaczy w "Rzeczpospolitej" Konrad Piłat, doradca podatkowy z kancelarii KNDP. - Przepisy nie dają jednak podstaw do wzywania przedsiębiorców do przedstawiania ewidencji, na podstawie których można ustalić, czy są zobowiązani do posiadania kasy fiskalnej.
Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego, wskazuje, że przepisy nie pozwalają na wzywanie podatników do podawania danych o obrotach bez wszczęcia procedury postępowania podatkowego i kontroli podatkowej.
Urząd Skarbowy z Ełku powołuje się na zupełnie inne przepisy, ustawy o VAT, które mówią o rejestrowaniu sprzedaży w kasach. Tłumaczy jednak, że jego pisma to jedynie prośby o informację i przypomnienie o obowiązkach podatnika.
- Wydaje się, że zamiast wysyłania setek wezwań do przedsiębiorców lepszym i tańszym sposobem przypomnienia o obowiązku zakupu kas fiskalnych jest zamieszczanie odpowiedniej informacji np. na stronie internetowej urzędu skarbowego - komentuje w "Rzeczpospolitej" Konrad Piłat.
"Rzeczpospolita" przypomina, że kłopoty mają też osoby, które korzystają z usług tzw. wirtualnych biur. Urzędy Skarbowe nie chcą nadawać im numerów NIP.