Przedsiębiorcy mogą mniej płacić za gaz

W ciągu ostatnich kilku lat rynek gazu w Polsce uległ szybkim zmianom. Klienci mają z roku na rok co raz większy wybór ofert i sprzedawców. Zmiana dostawcy gazu może oznaczać dla klienta nie tylko mniejsze rachunki za gaz, ale także wygodniejsze warunki obsługi, lepszy serwis i korzystniejsze warunki umowy.

Przedsiębiorcy mogą mniej płacić za gaz
Źródło zdjęć: © rwe

09.12.2015 | aktual.: 06.09.2016 08:56

Polski rynek gazu otwiera się na świat

Do niedawna gaz w Polsce był sprzedawany tylko i wyłącznie za pośrednictwem spółki PGNiG (przy. red. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo). Dzięki liberalizacji rynku gazu w Unii Europejskiej również polscy odbiorcy mogą obecnie wybierać sprzedawcę gazu i nie są skazani na krajowego monopolistę. Mimo to dotychczasowy potentat PGNiG nadal kontroluje ponad 90% rynku gazu. Jednak z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zmianę sprzedawcy. Od 2012 roku na ten krok zdecydowało się ok. 22 000 odbiorców. Gaz oferują przedsiębiorstwa zarówno specjalizujące się wyłącznie w dostawach niebieskiego paliwa, jak i przedsiębiorstwa kojarzone dotychczas przede wszystkim z produkcją energii elektrycznej, np. działający w całej Europie koncern RWE.

Polski rynek gazu jest młodym rynkiem. Giełda gazu działa dopiero od 2012 roku. Dzięki temu, że gaz stał się towarem, którym handluje się na giełdzie, na cenę surowca wpływa teraz gra popytu i podaży, jak i sytuacja na innych rynkach europejskich. Dla klientów liberalizacja rynku gazu może się przełożyć na spadek cen paliwa. W ostatnich latach pojawiły się również nowe możliwości importu błękitnego paliwem. O ile w przeszłości gaz w Polsce pochodził z krajowego wydobycia, lub był sprowadzany z Rosji, to obecnie istnieje możliwość zakupu surowca z kierunku zachodniego i południowego, a w niedalekiej przyszłości z innych kontynentów za pośrednictwem terminala gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Oznacza to, że do Polski poprzez niemiecki system przesyłowy może docierać na przykład gaz duński lub norweski, a od przyszłego roku do Polski przypłyną pierwsze tankowce ze skroplonym gazem z Kataru.

Zmiana sprzedawcy to niższa cena i lepsza obsługa

Liberalizacja rynku gazu to jednak przede wszystkim dostęp do wielu sprzedawców. Sama procedura zmiany sprzedawcy gazu w Polsce jest bardzo prosta i z perspektywy klienta przebiega w sposób niemalże niezauważony. Po podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą ten bierze na siebie wszystkie formalności związane z dalszym procesem, takie jak wypowiedzenie umowy dotychczasowemu sprzedawcy, czy zgłoszenie zmiany sprzedawcy do operatora sieci gazociągowej. Według obowiązujących przepisów procedura zmiany sprzedawcy nie może trwać dłużej niż 21 dni, a w tym czasie operator sieci dystrybucyjnej ma obowiązek zapewnić ciągłość dostaw błękitnego paliwa.

Przykładem oferty skierowanej do mały i średnich przedsiębiorstw jest oferta RWE Polska – Teraz GAZ (http://www.rwe.pl/pl/msp/oferta/teraz-gaz-tpa)
. Oferta ta została stworzona z myślą o klientach wykorzystujących gaz zarówno do ogrzewania, jak i do produkcji. Oznacza to, że może być atrakcyjna zarówno dla małych sklepów, punktów usługowych, czy biur, jak i dla obiektów sportowych, piekarni, czy placówek opieki zdrowotnej. RWE Polska oferuje przede wszystkim gwarancję stałej, niższej niż w PGNiG ceny w trakcie trwania umowy. Klienci zyskują dodatkowo większą elastyczność finansową, gdyż termin płatności faktury wynosi 21 dni, dodatkowo RWE Polska nie stosuje zaliczek. Koncern oferuje klientom kompleksowy dostęp do energii, tj. dostarcza odbiorcom w całej Polsce zarówno gaz, jak i prąd.

Gaz paliwem XXI wieku

Liberalizacja rynku gazu już teraz przynosi klientom wymierne korzyści. Nie tylko spadają ceny gazu dla odbiorców, ale dzięki konkurencji, polepsza się jakość oferty i obsługa klienta. Gaz jako czyste i elastyczne paliwo, ma przed sobą dużą przyszłość. Jego zużycie rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Błękitne paliwo emituje najmniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych z pośród wszystkich paliw kopalnych. W przyszłości będziemy coraz częściej wykorzystywać gaz do ogrzewania, produkcji energii elektrycznej, czy jako paliwo do samochodów. Dlatego warto też już dzisiaj zainteresować się ofertą na rynku i wybrać ofertę, która jest najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)